Pojďme se podívat na zoubek „novému“ modelu Dash od značky Naish, nástupci Parka HD. Pro českého jezdce je tohle výkonné a předvídatelné hybridní céčko opravdu „All-In-One“ kite. Proč je to tak se dočtete níže.
Abych tak nějak začal, nikdy jsem na univerzály nevěřil a vždy jsem byl zarytý uctívač Naish Torche, jakožto pro mě ikonického kitu a pětilajny, která umí vlastně všechno. Jenže minulý rok se mi dostal do rukou hodně překopaný Naish Park s přídomkem HD ve velikosti 12m2 a zkušenost to byla natolik zajímavá, že jsem mu dal na rok šanci a v podstatě to byl můj jediný kite, s kterým jsem ulítal 80% jezditelného větru, tedy větru 6-10m/s, který zajímá mě. Navíc mi skvěle odsuploval Torch 14 s kterým měl skoro stejný výkon.
Tady recenze přecdhozího modelu Naish Park HD
Trošku mě koncem sezony zamrzelo, když jsem se dozvěděl, že řada Park končí, na druhou stranu byla jistota - „půjdu do Torche“.
Začátkem tohoto roku jsem se však dozvěděl, že řada uživatelsky přijemných kitů Naish Park bude mít nástupce s novým názvem – Naish Dash. Je to super, protože takhle povedený kite prostě měl mít pokračovatele. Od pohledu kite vypadal sympaticky a stejně jako Park HD, takže volba byla jasná - beru Dash.
Koncept kitu:
Swept compact C – hybridní C kite s velkým depowerem, vývazem bez kladky
Quad tex canopy – látka z nového 4 násobného ripstopu, jedinečná pro naish
Shark teeth trailing edge – vystužená odtoková hrana
K čemu se Dash hodí?
Moje využítí je víc než všestranné, rád se pokouším o unhook (wakestyle), mám rád big air tríčky, začal jsem jezdit na foilu, sníh je pro mě nutnost, když se mi podaří, tak si rád vezmu i strapless vlnovku a na kitu učím i přitelkyni. Mám rád ve výbavě pokud možno minimum kitů a precizní depower pro nastavení výkonu kitu do rozdílných podmínek od vánku až po bušák. Všechno tohle Dash zvládl na jedničku. A to tu prosím nepíšu o žádném kompromisu, ale o plnohodnotném kitu s kterým je radost jezdit a mít ve výbavě jen tenhle jeden model.
Wakestyle:
Kite samozřejmě nemá takový slack, jako nejvyšší Freestyle model Torch, ale toto nahrazuje výkonem ve slabém větru, kdy můžete být s 12m Dashem na vodě mnohem dříve a triky jsou při menší rychlosti větru o poznání míň bolestivé. V podstatě 12m Dash je stejně výkonný, nebo možná ještě o chlup výkonnější než Torch 14. Možná i proto Míra řekl: „Dash ve 14-ce bude dobré wakestyle lightwind hovado.“

Oldschool/big air:
Kite je opravdu skvělý skokan, málokterý kite mi poskytnul takový klid ve skoku, abych mohl zkoušet triky jako deadman bez stopperballu. Do vzduchu vás vcelku rychle vystřelí, podrží dost dlouho na tríček a dopad je hezky plynulý, spíš než že by Vás kite držel nesmyslně dlouho ve vzduchu. Potom odjezd je většinou hezky v poweru a to mám dost rád. Na oldschool triky bych každopádně ocenil pomalejší kite, ale kdo chce baletit ve vzduchu a hrát si na Tobyho Brauera, klidně bere větší velikost, nebo komoru.

Silný vítr
Zde se projevuje céčkový stabilní profil vystužený vývazem, spolu s novým naish Quadtexem a shark trail edgem. Kite vám dá jasně najevo, že nelítáte nějakou vytahanou gumovou hračku, ale kite, který je tvrdý, tuhý jako z plechu a nijak nepruží. Možná i díky tuhosti plachty prostě když ten výkon chcete ubrat, tak to jde OKAMŽITĚ.
Slabý vítr
Nevím jaký je zvolený profil, ale vždy jsem byl i se svými 80kily první 12m2 kite na vodě a už od minimálního větru, kdy kite lítá a stoupe se nejedná o nějaké trápení, ale o plnohodnotný zážitek a zábavné ježdění, které pomůže i striktním baleťákům s prvními unhooky.

Foil
Když mi Míra půjčoval tento kite, říkal: „má masivní, ale vážně obrovský depower“. A byl jsem překvapený jak tento kite funguje na foilu, schopnost udržet se ve slabším větru spolu s přesně dávkovatelným výkonem a možností ubrat maximum výkonu je prostě skvělá.
Wave
Téhle disciplíně rozumím asi nejmíň, ale kite rozhodně má rád zaparkování v jednom kraji okna a pohodové obloučky bokem na vítr. Díky velkému depoweru vás při strapless skocích nestrhává z prkna a díky velkým uším umí hezky odpadat po větru.
Začátečník
Kite je stylu „park and ride“, tedy není potřeba žádné velké mávání, prostě jednou dobře mávneš a jedeš. K tomu si připočtěte to, že kite nejde tak lehce přebrzdit a začátečník se usmívá a první pojezdy si rozhodně užívá. Jediné u čeho bych si dal pozor jsou restarty z vody u začátečníka a foilera – u tohoto to chce mít trošku cviku a zkušeností. Kite rozhodně nestartuje hůř než jakékoliv jiné hybridní céčko, ale zároveň ano, delty startují stále o trošku lépe.

Obecně:
Kite je pro mě jakožto majitele jednoho kitu jedničkou a v každém větru a každých podmínkách si s ním umím najít své využití tak, abych měl úsměv od ucha k uchu. Plachta z tuhé tkaniny dodává při jízdě pocit, jako by člověk jezdil v nadupaném sporťáku a ten pocit jen dokresluje přesný (ne moc velký a přitom nastavitelný) tah na baru. Kite si drží své schopnosti v široké škále větru, díky tomu s ním pujde váš progress anebo požitek z jízdy strmě nahoru.
Podle mě se Robby Naish s tímhle modelem kitu opět blejsknul a ukázal, že se na poli 4 lajnových hybridních all-round kitů s Dashem rozhodně neztratí.
Už jsi zkoušel open-c – hybridní kity? Nebo máš raději deltu? Jakému konceptu jsi věrný a proč?
Tak čus
Kulis