NOVÉ darčeky (trapézy, pončo, cvičný kite, merač vetra, výuková DVD...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Jak velký snowkiting kite si mám pořídit?

1737
 

Výběr správného kitu není vůbec jednoduchý, je potřeba vědět, jaký typ kitu vybrat a dále se zorientovat v nabízených velikostech. Někdo ti radí koupit si šestku někdo jiný zase desítku. Jak se v tom vyznat? Na otázku jak velký komorový kite není jednoznačná a snadná odpověď. Jisté vodítko však existuje, protože je několik faktorů, které výběr do značné míry ovlivňují a jsou způsoby, jak tuto záležitost rozlousknout.

  1. Především se jedná o váhu kitera. Obecně platí, že čím je váha kitera větší, tím větší padák bude potřebovat.

  2. Dalším faktorem je způsob použití, tedy k čemu bude kite používán. Menší velikost budeš potřebovat na kolečkové nebo lední brusle, větší velikost třeba pro snowkiting.

  3. O volbě velikosti kitu také rozhodují zkušenosti kitera. Začátečníkovi bude k učení stačit menší kite. Ten bude bezpečnější a dovolí zvládnout začátky velmi rychle. Zkušený kiter bude naopak potřebovat kite větší, takový který mu nabídne dostatek tahu třeba pro vysoké skoky.

  4. Dalším faktorem je místo použití a převládající větrné podmínky na onom místě. Jsou revíry, kde fouká pravidelně mírný vítr, ale jsou místa, kde vítr fouká nepravidelně ale hodně silný.

  5. Při výběru také rozhoduje, jak často bude kiter jezdit, zda bude tento sport pro něj number 1 nebo třeba jen doplněk k jinému sportu. Od toho se odvíjí i počet používaných kitů a volba jejich velikostí. Menší použije do silnějšího větru a větší do slabšího. Zde je důležitý i rozdíl ve velikostech, aby nebyl ani příliš velký ani malý. Co se počtu kitů týká, rozhodující je i větrný rozsah vybraného modelu kitu, protože ne všechny kity mají stejný větrný rozsah ( článek "Větrný rozsah kitu - co to je a jaký vliv to má na výběr velikosti kitu").

Snowkiting-Moldava-flysurfer-speed5.jpg

Jak je vidět, není výběr vůbec jednoduchý a já musím konstatovat, že není jednoduchý ani pro prodejce vybavení. Důležité je, aby prodejce měl snahu poznat zákazníka a jeho potřeby (zde uvedené faktory, popř. další informace). Pokud tedy nevíš, jakou velikost zvolit, zkonzultuj ji s prodejcem.

Orientační tabulka - doporučená velikost kitu

Níže uvedená tabulka platí pro středně zkušeného kitera a nejčastěji ježděný vítr cca 5 až 10m/s.
 

hmotnost jezdce jeden kite dva kity
menší než 65kg 8m2 6m2 a 10m2
65kg - 80kg 10m2 8~10m2 a 12~15m2
více než 80kg 13m2 10~12m2 a 14~21m2


Hodnoty v této tabulce jsou pouze orientační, skutečná optimální velikost kitu se může výrazně lišit na základě výše uvedených faktorů a dále třeba i dle konkrétniho typu kitu. Pro začátečníky je vhodnější pořídit nejdříve menší kite a časem případně dokoupit větší.

Určitě ti také pomůže, když se na různých fórech zeptáš lidí, kteří jezdí na tvém plánovaném revíru, jaký kite používají oni, jak jezdí, jak jsou těžcí, jaké jsou jejich zkušenosti s danou velikostí apod. Neboj se zeptat, dneska je hodně začínajících a ti, kteří již zkušenosti mají, určitě rádi poradí, tedy pokud to nejsou zrovna nafoukanci.

Uzavřený komorový kite 10m2

A neopomenu zmínit ještě jednu možnost, jak neuletět na špatné velikosti. Během celé řady snowkiting kurzů, které jsme již pro zájemce uspořádali, se neustále přesvědčujeme, jak je takový kurz pro začátečníky přínosný. Mají možnost si na vlastní kůži vyzkoušet různé velikosti a různé modely kitů (především na týdenních kurzech) a jejich rozhodování je pak mnohem snažší a jistější. Stává se poměrně často, že účastníci kite kurzu přijedou s nějakou představou o vhodné velikosti a po kurzu odjíždějí s absolutně jiným názorem na ideální velikost kitu. Kolik si tak absolvováním kite kurzu mohou ušetřit peněz ať už si každý spočítá sám...

Zda koupit kite nový nebo bazarový, je zase samostatné rozsáhlé téma o kterém se můžeš víc dočíst tady v článku. Když už se rozhodneš pořídit kite bazarový, měl by si rozhodně pročíst ebook ke stažení, aby se nestalo, že koupíš zajíce v pytli :-)

Zkušení borci můžou psát své připomínky, názory a odpovědi na dotazy ohledně velikosti kitu méně zkušených v komentářích. Každý názor se počítá :-)

Přeji při výběru kitu šťastnou ruku.

Text: Petr, HARAKIRI kite kurzy

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

V diskusii nie je žiadny komentár, buď prvý!

Shop

Magazín

Indoboard pro celou rodinu

Že se na Indo Boardu dá dělat všechno možné, jsme viděli minule a pro koho je vhodný? Skoro pro všechny. Zablbne si na něm celá rodinka a to doslova :-D

0

Bazár