Dávame darčeky (trapéz, cvičný kite, merač vetra...) k nákupu nad 116 Eur. Nájdeš je vo svojom košíku !

Proč odsolit draka?

197
 

Mezi zkušenými kitery se ví, že drak by se měl po návratu od moře takzvaně odsolit. Ale proč? Co si to po sezóně zase připomenout...

Na stavárně jsme se učili o tom, jak sůl ze zimních posypů dokáže například rozdrobit betonovou dlažbu nebo odlupovat omítky domů. Něco podobného dělá i s drakem.
 

Jak sůl škodí kitu

Slaná voda z moře částečně nasákne do látky draka a šňůr. Poté co dojezdíme, necháme draka usušit a už tady se začínají dít zajímavé věci. Voda se odpařuje, ale sůl ne. Ta zůstává na drakovi a s ubývající vodou začíná krystalizovat. Mezi vlákny, tvořící tkaninu draka a šňůry se vytváří obrovské množství mikroskopických krystalů soli, které postupně rostou. Ty se snaží zachovat si tvar daný krystalovou mřížkou a tak si dělají prostor, tím že roztahují, trhají a řežou ostrými hranami vlákna materiálu.
 

Proc-odsolit-draka-pisek-a-sul.JPG

 

Kdyby se tento proces namočení a usušení zopakoval třeba 10x během dvou týdnů dovolené, nic tak hrozného se ještě neděje. Ale pokud draka po příjezdu neodsolíte sladkou vodou, ideálně výživným poježděním někde na jezeře, hadicí na zahradě, nebo i ve vaně (vyzkoušeno s 15m komorákem), ostré krystalky soli zůstávají jako spousta malých žiletek v drakovi a jak se s drakem lítá, plachta se ohýbá, třepe, při balení draka skládáte a mačkáte do batohu, krystalky sem tam proříznou nějaké to vlákno v látce.
 

Proc-odsolit-draka-sprcha-na-zahrade.jpg


Taky víme, že sůl na sebe ráda poutá vodu a rozpouští sníh a led, takže slaný drak vám na sněhu většinou slušně navlhne, ztěžkne a hůř lítá. To také způsobí, že se některé krystalky rozpustí a při sušení doma u radiátoru zase vykrystalizují.

Když to takto děláte celý rok, na stavu materiálu se to projeví jako klasické opotřebení („vylítání“) draka. Ovšem výrazněji než je opotřebení užíváním draka odsoleného.

Hodně zasoleného draka poznáte při olíznutí plachty nebo šňůr slanou chutí, nebo na tmavších tkaninách sůl vytváří bílé „mapy“ (i na batohu draka). Drak taky venku často navlhá a to i v mrazu na sněhu, kde by měl zůstat suchý.
 

Proc-odsolit-kite-zasoleny-batoh.jpg


Životnost zasoleného draka je při jeho používání výrazně menší než životnost draka, který je po příjezdu od moře odsolený!

Čau a starejte se o své poletuchy, ať dlouho slouží, na závěr vídko s kitem a hromadou soli :-)
Leguán
 

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

V diskusii nie je žiadny komentár, buď prvý!

Shop

Magazín

Bazár