FLYSURFER TÝŽDEŇ: 17% ZĽAVA pre registrovaných! (zľava 15%+2% platí do 1.6.2023)

DARČEKY (trapézy, pončo, cvičný kite...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Jaký vybrat wing

192
 

Wingařů stále přibývá a s nimi i otázek, jaký wing si mají pořídit. Mrkneme na to a zkusím s výběrem poradit.

 

Výběr modelu wingu podle využití

Hned na začátku je dobré se zamyslet, co s wingem chci v budoucnu dělat. Jezdit na vodě s foilem, sjíždět vlny, jezdit na sněhu nebo třeba na inline bruslích čí na longboardu? Na tom totiž bude závislé, který z palety modelů bude nejvhodnější.
 

Na zimu a na sucho

Při užívání wingu v zimě je častým problémem praskání zkřehlých průhledových oken při balení, takže pokud budeš chtít wing používat v zimě v nízkých teplotách, je rozumné vybrat model zcela bez průhledových oken, nebo s malými okny / rozdělenými na několik menších částí a i tak je potřeba být při balení dost opatrný, aby na folii okna nebyl žádný ostrý ohyb.

Při použití na suchu je také výhodnější mít wing s menší štíhlostí a to hlavně pro těžší jezdce menšího vzrůstu. Těžký jezdec potřebuje velký wing, aby ho utáhl, ale velký wing při menším vzrůstu bude jezdci zavazet a často bude dřít uchem o zem. Wing s menší štíhlostí má při stejné ploše menší rozpětí a nebude tolik "zavazet". Tyto podmínky splňuje třeba wing Naish Matador případně na zimu Matador LT bez oken.

V kombinaci s bruslemi nebo longboardem tento problém odpadá, protože díky malému odporu stačí na jízdu menší wing.

 

Jak vybrat wing - s longboardem

 

Wing na hydrofoil

V kombinaci s hydrofoilem není výběr omezený, jde spíš o osobní preferenci. Na více obsazených spotech ji jistě dobré na wingu mít průhledové okna, pro lepší rozhled a přehled o ostatních jezdcích na vodě. Kolize ve větších rychlostech můžou být velmi nebezpečné, takže průhledové okna výrazně přispívají k větší bezpečnosti.

Větší štíhlost wingu v tomto případě není až tak problém, protože při jízdě v levitaci může ucho wingu klidně zasahovat až pod úroveň prkna. Není problém tak zvolit wing s větším rozpětím a výbornou stoupavostí proti větru, jako je Flysurfer Mojo.

 

Jak vybrat wing - Flysurfer Mojo
 

Wing na vlny

Při jízdě na vlnách průhledová okna nejsou tak důležitá. Na spotech, kde se dají jezdit vlny, většinou není tak hustý provoz a při nadjíždění vln se jezdí bokem kolem nich, takže většina jezdců směřuje stejným směrem a tolik se nekřižují. Při jízdě ve vlně už je wing ve vyvláté pozici a jezdci nebrání ve výhledu.

Žádoucí je ve vlnách dobrá manévrovatelnost wingu, aby byl co nejlehčí, nejmenší a současně měl dostatek výkonu pro jízdu. Wingy na vlny jsou proto často bez průhledových oken, s menší štíhlostí, tlustší náběžnou hranou a výraznějším profilem křídla. Díky tomu mají na danou plochu o něco větší výkon za cenou horší stoupavosti proti větru, což ale ve vlnách není omezením. Takovým příkladem je třeba Naish Matador LT

 

Jak vybrat wing - na vlny Naish Matador LT

 

Vhodná velikost wingu

Potřebná velikost wingu bude vždy závislá na váze jezdce, odporu povrchu a v případě vody i na jeho pokročilosti. Zkušený wingař bude schopný s jedním wingem pokrýt větší rozsah větru než začátečník.

Těžší rider bude potřebovat větší wing než rider lehký a na bruslích na ledě nebo s longboardem na asfaltu, kde je minimální odpor bude pro jízdu stačit wing výrazně menší než na vodu nebo na měkký sníh.

 

Jak vybrat wing - Flysurfer Mojo na sněhu

 

Ideální je mít 2 - 3 wingy pro pokrytí celého rozsahu větru, ne každý ale chce jezdit všechen vítr a ne každý chce do vybavení tolik investovat. V případě pouze 1 velikosti wingu to bude vždy trochu kompromis a jezditelný rozsah větru bude omezený. Uvedu orientační tabulku pro jízdu na vodě / sněhu a nejčastější vítr v rozsahu 6-10 m/s.
 

váha ridera wing 2 wingy  3 wingy
40 kg 3,5 - 4 m2 2,5 + 4,5 m2 -
50 kg 4 m2 3 + 5 m2 2,5 + 3,5 + 5 m2
60 kg 4,5 - 5 m2 3,5 + 5,5 m2 3 + 4,5 + 6 m2
70 kg 5 - 5,5 m2 4 + 6 m2 3,5 + 5 + 6 m2
80 kg 5,5 - 6 m2 4 + 6,5 m2 4 + 5,5 + 7 m2
90 + kg 6+ m2 4,5 + 7+ m2 4 + 5,5 + 7+ m2

 

Snad ti tento článek s výběrem wingu pomohl, a pokud stejně nevíš, který si vybrat, tak napiš o radu do komentů nebo se můžeš přihlásit na wingový kurz, kde si vybavení osaháš a uděláš si lepší představu o tom, jaké vybavení budeš potřebovat.

Čau někde na vodě, Leguán

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

wing

souhlas Vašku,ale kdyby se někdo chtěl učit a jezdit u nás na rybnících tak platí čím větší,tím lepší.Je to stejný jako u kitu-jako začátečník ještě neumím dostat z vercajku maximum takže musím bejt trochu přebušenej.Menší wing přijde později po získání zkušeností.Začínal jsem s malým wingem a byla to určitě chyba.

Shop

Magazín

Bazár