FLYSURFER TÝŽDEŇ: 17% ZĽAVA pre registrovaných! (zľava 15%+2% platí do 1.6.2023)

DARČEKY (trapézy, pončo, cvičný kite...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Jak na Flysurfer Mixer Test - tuning kitu

986
 

Majitelé komorových draků Flysurfer jistě ví, že jejich drak na rozdíl od jiných výrobců má nějaké možnosti nastavení ve vyvázání draka. Málo kdo s ním ale umí pracovat, což je trochu škoda.
 

Proč umět pracovat s mixer testem

Občas se na bazaru setkávám  s komoráky od Flysurferu, který jsou v dobrým stavu co se týče materiálu, ale letově už na tom moc dobře nejsou. Neznalý majitel, si pak myslí, že drak už je na odpis a prodává ho pod cenou. Přitom by stačilo draka trochu poladit a lítal by zase parádně.

Mixer test je výhodný v tom, že i po čase u starších draků, když se vlivem různého zatížení změní délky vyvazovacích šňůr a hlavně šňůr procházejících kladkami, je možné toto rozladění kitu pomocí mixer testu eliminovat a zachovat tak dobré letové vlastnosti po celou dobu životnosti draka.

Další možností využití mixeru je nastavení draka podle aktuálních podmínek, nebo podle preferencí uživatele s důrazem na výkon a agresivitu, nebo na větší stabilitu.

Nastavení "mixeru" je dobré čas od času zkontrolovat a v případě potřeby doladit. Osobně to dělám několikrát za rok, většinou před nějakou big session, nebo závody, abych měl jistotu, že mě drak ve výkonu nebude omezovat.
 

Co nastavení mixeru dělá s drakem?

Nastavení mixeru je někdy mylně považováno za to stejné jako nastavení délky předních a zadních šňůr, které určuje, jestli je drak přebržděný, nebo naopak moc zdepowerovaný. Nastavení na mixeru má na draka odlišný vliv. Mírně mění profil křídla / vrchlíku a tím zásadně ovlivňuje aerodynamiku. Kdo už někdy letěl letadlem, určitě si v průběhu letu všiml, jak na křídlech pracují různé klapky a mění tvar křídla a jeho aerodynamické vlastnosti. Mixer test dělá něco podobného. Jak přesně se průřez křídla mění, si můžeš vyzkoušet kousek níž v odkazu na aplikaci :-)

Hezky nám to vysvětlil Armin na Flysurfer meetingu v Německu.

Flysurfer-mixrt-test-Armin-na-meetingu.jpg

 

Možnosti nastavení

"Tovární nastavení"

Toto je základní univerzální nastavení, pro běžného kitera. Jde o kompromis mezi vysokou stabilitou a výkonem draka. Při továrním nastavení jsou všechny uzlíky označené A, B, C, Z v jedné řadě (ve stejné délce). U nového draka se zdají být uzlíky uzlíky B a C posunuty cca 1,5 cm dolů (blíž k baru) než uzlíky A a Z. To je způsobeno hlavně nedostatečným napnutím šňůr. Při napnutí pod tahem 20kg by měly být v rovině.

Tovární nastavení je také výchozím kontrolním nastavením, do kterého se drak uvede před nastavením na výkon, či stabilitu. Při nastavování mixeru do tohoto základního nastavení, je potřeba napřed srovnat uzlíky A a Z vedle sebe a teprve poté mezi ně vystředit i uzlíky C a následně B !!!

Jak docílit továrního nastavení, je názorně vidět tady ve videu:

 

"Na stabilitu"

Při nastavení na vyšší stabilitu se vychází z továrního nastavení a dále se pracuje jen s posunem uzlíku C. Uzlík B se přitom bude pohybovat taky, protože je na uzlíku C závislý navázáním přes kladku. Bude se tedy pohybovat ve stejném směru, ale o poloviční vzdálenost. Kroužek pro nastavení uzlíku C se tedy posune směrem od kladky a uzlík C se tím v řadě posune dolů viz. aplikace.

V tomto nastavení bude drak stabilnější v poryvech za cenu mírného snížení jeho rychlosti a schopnosti vylétávat hodně do kraje okna, tím se maličko sníží i úhel nastoupávání proti větru, ale pocitově se trochu zvětší rozsah depoweru.

 

"Na výkon"

S nastavováním kitu do výkonu je potřeba být opatrný a nedoporučuji ho začínajícím nebo pohodově jezdícím kiterům. Pokud se to totiž přežene, drak může zásadním způsobem ztratit stabilitu a to hlavně v nárazovém větru. Rád potom zaklapává uši, kolabuje náběžkou dolů (frontstall) a naíc je agresivnější a při opětovném napnutí v powerzoně víc kope.

Ve slabším stabilním větru se citlivým nastavením dá docílit většího mírně výkonu, rychlejšího letu a zatáčení draka. I výška skoku se díky větší rychlosti kitu trochu zvýší.

Při nastavení do výkonu se posouvá kroužek pro nastavení uzlíku C směrem ke kladce a Uzlík se tak posune nahoru směrem k vrchlíku.
 

flysurfer-mixer.png

 

Dlouhý mixer test

Pro kontrolu je u novějších Flysurfer draků (Soul a novější) možné udělat i takzvaný "dlouhý mixer test". Ten funguje prakticky stejně, jen místo uzlíků, se porovnávají štítky našité až skoro u vrchníku draka na vyvazovacích šňůrách. Dlouhý mixer test tak zahrnuje i změnu délky vyvazovacích šňůr a u více opotřebených draků dává možnost přesnějšímu nastavení profilu vrchlíku.

 

 

Osobní zkušenosti

Osobně jsem jezdil Pulse2, Psycho4, Speed4, a Speed5 nastavené vždy mírně do výkonu, právě kvůli větší agresivitě do skoků, ale v nárazovém větru, nebo při 24h ježdění na trávě, jsem nastavení měnil na "tovární" (všechny uzlíky v řadě). U Sonica2 nedoporučuji nastavení do výkonu, drak potom v silnějším větru zaklapává uši a jen neochotně je znovu napíná. I v továrním nastavení má výkonu a rychlosti na rozdávání. U novějších draků s vysokou stabilitou jako je Flysurfer Soul nebo Sonic3 je možné si s nastavením hrát a draka tak přiblížit svým preferencím a podmínkám.

Tak hodně štěstí s mixováním vlastností tvýho draka, a hlavně opatrně :-)
V případě dotazů a nejasností volej nebo piš na kontakty v mém profilu, nebo do komentářů třeba i své zkušenosti.

Leguán :-)

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

Na tovární nastavení při nákupu nespoléhat

Má vlastní a dost nepříjemná zkušenost říká, že se člověk nesmí spolehnout na nějaké tovární nastavení, když si bere kite z obchodu. Na novém FS PK2 9m vyzvednutém z shopu jsem to měl tak rozhašené, že s kitem prakticky nešlo lítat. Buď vůbec netáhl, nebo se najednou rozjížděl (a to na jednu stranu mnohem silněji) zcela nelineárně na změně síly větru. Měl silnou tendenci jít do loopu. No - byl to totálně rozhozený mixer a bylo to dost nebezpečné. Další mé peaky už to měly hned po nákupu v cajku. Super video k nastavení mixeru má Lukash, ale díky za tento článek; videa stárnou a někdy se ztrácejí.

Shop

Magazín

Bazár