NOVINKA: darčeky (trapézy, pončo, cvičný kite, merač vetra, výuková DVD...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Škola kite triků - Raley

253
 

Dnes si dáme další ze série článků o freestyle kitingu, které jsme připravili s teamem jezdců. Tentokrát to bude Raley.

Možná jsi právě koupil kite a už sníš, jak budeš létat jako kluci ze svěťáku, nebo třeba jezdíš řadu let, ale začínáš mít pocit, že už jen přešlapuješ na místě. Pro všechny, kdo se nepíchli o trn a neusnuli věčným spánkem jako Šípková Růženka, ale mají potřebu se neustále někam posouvat, jsme si společně s teamem jezdců a Ewanem Jaspenem připravili serii článků o freestyle kitingu.

Začnem pěkně polehoučku už dnes, trikem, s kterým by se měl seznámit každý a budem postupovat tak, jak jednotlivě na sebe navazují. Než se začteš do článku, nejprve si pusť video, aby bylo jasno, jakou látku dnes budem probírat. Následovat bude popis co dělat a nedělat k úspěšnému zvládnutí.
 

Raley

Než začneš štípat, je potřeba správně nastavit kite. Kite leash musí být cvaklý spolu s odpalovací šnůrou na chicken loopu, aby nedošlo k odstřelní pokaždé, když ti vystřelí ráhno z ruky. Vol raději slabší podmínky s větším drakem, nebude pak cestovat po obloze a zabíjet v případě nezdarů.

Stejně jako ollie ve skateboardingu, je raley základním kamenem všech triků v kiteboardingu. Nejen, že se naučíš odrážet z vody, ale naučíš se i jak padat, jak si vybrat vhodné místo k odrazu, vhodnou velikost a nastavení kitu. Přivykneš si pocitu, že tah kitu na moment svíráš v rukách a ne v trapézu.
Postup:
 • Kite 45%, ruce u středu ráhna
 • Lehce pustit po větru a odháknout se
 • Ruce mírně pokrčené a držet tělo zpevněné
 • Zahranit a odrazit se ze spodní nohy
 • Po odrazu nechat nohy volně plynout za sebe a prohnout se jako luk
 • Po dosažení maximální výšky očima kontrolovat místo dopadu
 • Vrátit nohy pod sebe a při dopadu pokrčit kolena
 • Zaháknout se a trik je odjetý

Nejčastější chyby
 • Kite při odrazu letí k dvanácté hodině

Musíš se naučit přitahovat ruce k tělu stejnoměrně v každé fázi triku. Aby kite nevylítával nahoru, můžeš zadní ruku přesunout blíže ke středu ráhna tím, že si depower šnůru strčíš mezi prsty.

 • Při dopadu je težké se zpět zaháknout

Dopadej více po větru a méně na zadek, takzvaně do volných šnůr. Pak není těžké se zpět zaháknout.

 • Problém s odrazem a následnou výškou skoku

Ruce je nutné mít zamčené v mírně pokrčené poloze, ne volně proplé. Při odrazu nevystrkovat zadek jako na záchodě. Zpevnit tělo a řádně se opřít do hrany prkna.

Jakmile získáš pocit jistoty a jedno bude jako druhé, přišel čas přesunout se dál. Samotné raley není potřeba do nekonečna pilovat, učit se ho budete neustále s obtížnějšími skoky. Raley není těžké a dá se zvládnout velice rychle, proto už příští týden zkusíme nějakou rotaci.

Pokud ti při učení raley něco nepůjde, popiš problém do komentářů a určitě ho společně nějak vyřešíme nebo se můžeš přihlásit na kurz, kde tě vše naučí zkušený instruktor. :-)

Čau, Honza

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

V diskusii nie je žiadny komentár, buď prvý!

Shop

Magazín

Balaton ride 7/2021 - kitesurfing video

Už někdo z Vás podnikl výlet na jezero Balaton? Jestli ne, nechejte se inspirovat krátkým článkem, videem a vyrazte!

0

Bazár