FLYSURFER TÝŽDEŇ: 17% ZĽAVA pre registrovaných! (zľava 15%+2% platí do 1.6.2023)

DARČEKY (trapézy, pončo, cvičný kite...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru

126
 

Ahojte, dnes bych se rád podělil o vlastní zkušenost z nákupu kite vybavení přes českou kite bazar skupinu na Facebooku, kterou většina z vás určitě zná a určitě tam někdo z vás také prodává a nakupuje vybavení.

Já v té skupině jsem také a občas něco prodám případně i koupím.) Nákup přes Facebook jsem zvolil z toho důvodu, že v dnešní době je na něm dost lidí na to, aby se vybavení dost rychle prodalo a je to zadarmo, ale bohužel občas můžete narazit na nějakého podvodníka, který vás chce obrat buďto o peníze, nebo prodat něco co vlastně ani nekupujete.

Nedávno narazil na inzerát, kde pán M (tak mu budeme říkat) nabízel komplet hydrofoil s prknem za 10 000 Kč. Na fotkách vypadal jako nový a minimálně používaný. V popisu bylo napsáno, že je foil v pořádku, že je jen běžně poškrábané přední křídlo, toť vše. Zdálo se, že jde o docela výhodný kup staršího kousku na naučení a tak jsem šel do toho.


Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - fotka z inzerátu
 

Bohužel v tu dobu jsem byl na Rujáně a přijet se na foil podívat nebylo možné, tak jsem to risknul a foila si nechal přivézt na Rujánu někým dalším. To se mi ale vymstilo.

 

Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - prkno a mast v pořádku
 

Hned jak mi foil dorazil na Rujánu, tak jsem se zděsil. Prkno a noha byly téměř v pořádku a stav odpovídal běžně použitému vybavení, ale to ostatní byla katastrofa. Přední křídlo bylo ze spodu brutálně poškrábané. S tím jsem částečně počítal dle popisu v inzerátu, ale že to bude skrz lak a barvu až na laminát mě trochu překvapilo. Co mě ale dostalo, byl detailnější pohled na hranu předního křídla, které bylo na obou koncích rozštíplé / rozlepené a to do hloubky až asi 5cm od hrany, takže se do jádra křídla dal bez problémů nacpat i tlustý šroubovák.


Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - zničené křídlo Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - rozlepené až na jádro


Vše pokračovalo u stabilizátoru, který byl poškrábaný sice trochu méně, ale měl v sobě díru, která tam asi úplně nepatřila a hlavně vůbec nepasoval na daný fuselage. Nějaký matlák (možná pan M) se rozhodl, že tento stabilizátor na fuselage nějak přidělá a do hliníkového fuselage navrtal nové díry se závitem. Asi to dělal někde na koleni a moc se mu to nepovedlo, protože byly navrtané úplně křivě, takže celý stabilizátor byl nakřivo ve všech 3 osách a ani tam pořádně nedržel, protože hranaté lůžko na stabilizátoru na kulaté trubce fuselage "překvapivě" moc nesedělo. Zapomněl jsem ještě zmínit, že některé šrouby byly v hliníku tak zakorodované, že i po výživném prostříkání WD40 jsem na nich při povolování skoro zlámal klíč.


Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - nekompatibilní stabilizátor Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - díra ve stabilizátoru


Foil za 10 000 Kč byl tedy v nejezditelném stavu. Fotky na inzerátu nebyly aktuální, protože kdyby na nich byl vyfocený stav, ve kterém mi foil přišel, tak bych ho určitě nekoupil.

Pana M jsem okamžitě kontaktoval a žádal, aby mi část peněz vrátil a kompenzoval tak rozdíl stavu na fotkách inzerátu a realitou. Zásadně nesouhlasil a ještě k tomu byl arogantní a povýšený, že já tomu vůbec nerozumím, jak má hydrofoil vypadat, že on dělal testovacího jezdce pro jednoho výrobce a tak podobně...

Dotyčný výrobce se od pana M distancoval, že pro něj nic nikdy neudělal a ještě s ním kdysi řešil tahanice o peníze/vybavení.

Naštěstí na Rujáně byl také Leguán, který tam měl s sebou malou kapesní dílnu (Kdo ho zná, tak ví :-D) a v ní epoxid, se kterým dokáže zázraky. Hned večer se pustil do úprav / oprav. Druhý den už vše drželo pohromadě. Po testovací jízdě ještě doladil úhel náběhu stabilizátoru a další den už foil jezdil krásně. Já měl hlavně obrovskou radost, že to zachránil a nákup nebyly úplně vyhozené peníze.
 

Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - už to jezdí Jak nenakoupit kite vybavení na bazaru - naštěstí opraveno


Moje rada při nakupování na bazaru:

  • Pokud to jde, tak vždy se jet na vybavení osobně podívat, případně pokud je to možné, tak i otestovat (zvlášť u komorových kitů)

  • Pokud se na vybavení nemohu přijet podívat, tak alespoň napsat prodejci, jestli nemůže nafotit konkrétní části vybavení, aby bylo poznat, že fotky jsou aktuální a ne několik let staré.

  • Řešením může být i nákup bazarového vybavení přes prostředníka, který ručí za stav vybavení a třeba i nabízí možnost vybavení vrátit, pokud jeho stav kupujícímu nevyhovuje. Taková možnost nákupu a prodeje je i zde na bazaru na KITEBORDING.CZ. Více info najdeš tady.

  • Když už tohle všechno zanedbáte, mějte někde blízko u sebe Leguána :-D

 

Doufám, že pan M čte tento článek a třeba si sáhne do svědomí nebo alespoň usoudí, že příště mu to za takovou ostudu nestojí.

Tak zas příště a snad veseleji :-), Peťa

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

V diskusii nie je žiadny komentár, buď prvý!

Shop

Magazín

Bazár