NOVINKA: darčeky (trapéz, cvičný kite, merač vetra...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Pokročilé dovednosti v kitingu - úvod

165
 

Kiter si dnes říká kde kdo, ale kde je hranice, kdy už někdo je kiterem a kdy se teprve kiting učí? Pro mě je kiter ten, kdo dokáže správně, bezpečně a také samostatně používat své kitové vybavení a využít jeho rozmanitých možností ve svůj prospěch na základě aktuálních podmínek a prostředí.

Do těchto dovedností patří i ty „pokročilé“ které většina uživatelů kitů nezná, nebo neumí použít a za určitých podmínek potom zbytečně podstupují bezpečnostní rizika a hlavně také ohrožují další lidi ve své blízkosti.
 

Pokrocile-dovednosti-v-kitingu-na-vode


Současná situace je taková, že si na vyhlášeném spotu jako je Wiek na Rujáně radši nastartuju draka sám, než bych někoho žádal o asistenci a proč? Protože to pro mě je bezpečnější a nemusím se bát, že mi někdo draka hodí, když ještě není pod tahem a bez potvrzení startu palcem nahoru a vím, že nebudu muset po zpackaným startu zamotanýho draka znovu strojit. To je docela smutný že? Bohužel realita. Konkrétně na tomto spotu se každý rok stane několik vážných úrazů právě na pláži při startech a přistáních. Když se někdy na pláži na chvíli zastavím a sleduju lidi kolem, divím se, že je těch úrazů tak málo, protože co někteří jedinci na pláži předvádí je fakt masakr. Někdy mám nutkání takovým umělcům na pláži pořezat šňůry dřív, než někoho pošlou do nemocnice. Nebo by jste nechali dítěti klíče od auta v ruce, kdyby řeklo, že se jde projet autem svých rodičů? Je to prakticky to stejné…
 

Co by měl každý kiter umět?

  • Nastartovat draka s asistencí ale i samostatně.

  • Přistát draka s asistencí i samostatně.

  • Udělat selfrescue v podmínkách ve kterých jezdí.

  • Na vodě mít perfektně zvládnutý bodydrag

 

Teprve při zvládnutí všech těchto dovedností je kiter schopen bezpečně využít plného potenciálu kitingu a užít si jízdu s drakem na všemožných místech a za širokého rozsahu podmínek. Dle mého názoru jsou to základy, které by měl umět každý. Kiting by potom byl mnohem bezpečnější sport.
 

Pokročilé dovednosti v kitingu - manipulace s drakem


Během následujících týdnů budu psát články právě o pokročilých dovednostech, které průměrnému kiterovi rozšíří obzory a podmínky, ve kterých bude sebejistě schopný jezdit. Základní dovednosti jako je bodydrag, selfrescue, nebo starty a přistání s asistencí tu asi řešit nebudu (pokud o to nebude zájem). Od toho jsou kurzy.
 

Konkrétně to budou tato témata:

  • samostatný start foukačky na mělké vodě

  • samostatný start foukačky o pevný bod

  • samostatné přistání foukačky ve slabém větru

  • samostatné přistání foukačky o pevný bod

  • samostaný start komory na mělké i hluboké vodě

  • rescue ve slabém větru s možností restartu

 

Letos budu opet většinu seźóny působit jako instruktor na kite kurzech a rád každého tyto pokročilé techniky naučím. V případě zájmu o takový kurz mě kontaktuj.

Napadá tě nějaké další téma, které tě zajímá a chceš vysvětlit postup? Napiš do komentářů nebo mě kontaktuj. Pokusím se napsat článek/návod i na tvé téma :-)

Jezděte bezpečně. Čau Leguán

Ohodnoť článok:Diskusia k článku

V diskusii nie je žiadny komentár, buď prvý!

Shop

Magazín

Nastavení snowboard vázání SP podle boty

Takzvané SPéčko je vázání na snowboard s oklopnou patou a samo-uvolněním přesky. Jak toho vázání správně nastavit na konkrétní botou?

0

Bazár