DARČEKY (trapézy, pončo, cvičný kite...) k nákupu už od 19 Eur.
Darčeky nájdeš vo svojom košíku !

A k nákupu nad 116 Eur máš dopravu zadarmo...

Proč nosit sluneční brýle na kite

282
 

Když se mluví o zraněních na kitu, každý si představí nějaké zlomeniny nebo poranění šňůrami. Přitom stejně nebezpečné může být i poranění očí slunečním zářením a platí to i pro ostatní vyznavače vodních sportů.

Opakované vystavování očí slunci, slané vodě, písků a různým bakteriím ve vodě může vést k závažným poškozením oka vedoucím k dočasnému nebo i trvalému poškození zraku. Problémem často není přímo záření dopadající ze slunce do oka, ale protože se neustále díváme na vodu, od které se záření odráží a dopadá do oka v nebezpečném množství. Zvláště nebezpečné je pak UVA a UVB záření.

Poškození oka může být pouze dočasné, ale při silné nebo opakované expozici může postupně přejít do trvalého poškození oka a vidění. V případě, že máš během dovolené přecitlivělé nebo svědící oči či nažloutlé skvrnky na bělmu, určitě navštiv optika, který oči a jejich poškození zkontroluje a případně doporučí léčbu.

 

 

I zde je nejlepším řešením bezpečnosti při kitingu prevence a tou nejjednodušší jsou kvalitní sluneční brýle s polarizací, která vyfiltruje velkou část právě od vody odraženého záření a mimo jiné i zlepší vidění na lesknoucí se vodě. Při odrazu světla totiž dochází k jeho částeční polarizaci a polarizační filtr většinu těchto odražených paprsků nepropustí. Sníží se tak oslnění z odlesků na vodní hladině a je lépe vidět pod vodu.

Víc o polarizaci světla odrazem a návod, jak si vyzkoušet, jestli tvé brýle mají polarizační filtr najdeš třeba tady.

Další žádanou vlastností brýlí na vodní sporty je, aby na sklech nezůstávaly kapky vody a voda z nich sama stékala. Tento hydrofobní efekt možná znáš z dražších akčních kamer nebo přípravků na ošetření čelního skla auta. Na vodě je taky fajn, když brýle plavou, protože při pořádným výplachu se občas stane, že spadnou. Odolná konstrukce a tlumící vrstva pro ochranu obličeje se taky hodí, protože když se ti třeba ve vysoké rychlosti sekne přední hrana, dáš si takový čelíčko o vodu, že ti brýle bez ochrany nakreslí na obličej krásnej soví monokl. Všechny tyhle vychytávky i víc nabízí třeba sluneční brýle Ocean.

Tak co, kdo tu jezdí s brýlemi a kdo bez? Já se přiznám, že je taky většinou nemám, ale někdy si o to podmínky s ostrým rozptýleným světlem nebo směrem větru vzhledem ke slunci přímo říkají. Ono koukat celé odpoledne na vodě proti slunci je fakt nepříjemný a hlavně nezdravý. Letos už mám alespoň na takové dny sluneční brýle nachystané.

Čau, Leguán

Ohodnoť článok:



Diskusia k článku

V diskusii nie je žiadny komentár, buď prvý!

Shop

Magazín

PDK - start nafukovacího draka na mělké vodě

V úvodu jsme si vysvětlili, proč je potřeba umět s drakem i pokročilejší techniky. Dnes se podíváme na samostatné startování nafukovačky na mělké vodě.

0

Jaký je kite Naish Pivot S26

Chceš si pořídit kite Naish Pivot, ale nevíš, jaké má letové vlastnosti a proč mít právě tento kite?

0

Bazár