Aktuální kite info - Lefkáda, Řecko, červen 2015

Aktuální informace o Lefkádě 2015

Vítr

O Řecké Lefkádě někdy slyšel snad každý kiter, protože je to ráj kiterů s pohodovou atmosférou, přátelskými lidmi a spoustou dobrého jídla. Pokud jste tu ještě nebyli, toto místo rozhodně stojí za návštěvu. Na Lefkádě se nejčastěji jezdí na mírný západní termický vítr o síle  6 – 10 m/s. To ovšem není pravidlem a vítr může být ovlivněn frontami. Je proto jistější nespoléhat se jen na jednu velikost draka a přibalit i nějakou vzducholoď nebo prkno na low wind. Termika se většinou začíná rozjíždět po poledni a k večeru zase postupně slábne a vypíná.

Na řeckém kite spotu Lefkáda se hodí i velký kite

 

Kitesurfing spoty na Lefkádě

Milos kite Beach – Dlouhá štěrková pláž kolem města Lefkáda. Dno tady jde rychle do hloubky, místy jsou na něm velké kameny a často jsou tu také větší vlny/chop. Je to spot spíše pro pokročilé kitery.

Platí pravidlo, že pokud nefouká dost v Agios, dá se pár km přejet a na Miloši může být stále ještě 8m/s

Parkovat se dá v odstavném pruhu na silnici kolem pláže. Na pláž se sice každý rok někde kolem zákazové brány projet dalo, ale všude jsou zákazové cedule, takže to nedělejte! Dlouhodobé kempování, byvakování, grilování atd... v odstavném pruhu silnice taky není ideální stav. Mezi Karavanisty z Řecka na fórech kolují zvěsti, že se rozdávají pokuty a snad přišlo i nějaké předvolání k soudu za zdánlivou banalitu. Zaměřují se údajně na německy mluvící turisty, takže pokud to jde snažit komunikovat s policií anglicky, dělat hloupého, vše odkývat, poslechnout a mělo by to být v pohodě ;-)

Pokud se chcete vyhnou pokutě, parkujte v odstavném pruhu dál od pláže.

Jestli jste už na Lefkádě někdy kempovali, můžete do komentářů připsat svoje postřehy a tipy kde a jak se nejlépe vyhnout potížím. Ostatním méně znalým to určitě pomůže.

Na Milos kite beach na Lefkádě jsou zákazové brány

 

Kostelík – Spot, na který je možné nastoupat z Agios Nikolaos, když fouká dobrý vítr. Stoupání proti větru zabere asi hodinku v choppy vodě. Při stoupání se nachází po levé ruce reef, tvořený kameny a zvýrazněný betonovou pyramidou. Dá se tam dostat také z laguny po větru, ale na vracení se do laguny je potřeba dostatek větru.
Pohádkový spot, kde je za ostrůvkem krásný flat, prvních pár metrů i mělko, takže těžko hledat lepší místo pro photosession. Na dně jsou malé kamínky a ty také tvoří ostrov, na kterém lze přistát kite a po stoupačce pozevlovat, odpočinout, prozkoumat kostelík, který je částečně otevřený. Pojezd na kostelíku je vždy ceněný zážitek, který doporučuji.

 

Laguna u kostelíka - Při cestě směrem k městu Lefkáda se odbočí za křižovatkou s hradem doprava, kde je prašná cesta končící parkovacím místem. Odtud se jde s cajky přes dřevěný mostek k zátoce s kamínkovou pláží, kde je voda průzračná jako na Milos kite beach, ale místo oraniště je zde celkem rovná voda, protože je zátoka oddělená reefem. 

Je tu částečně mělko, ale stejně není radno šlapat po dně, protože na kamenech jsou vyjímečně ježci, kteří neudělají chodidlu moc dobře.

Vítr je tu slabší než v Agios, ale voda a prostředí za to stojí. Když člověk příliš odpadne, dá se dojít i z konce zátoky, ale ve štěrku se moc dobře nechodí. Stejný návrat lze použít i při výkysu na kostelíku, ale jako bonus je tu trošku plavání. Na pláži není žádné zázemí, takže je vhodné si sebou vzít vše potřebné na kitování / zevlování(Slunečník, jídlo, vodu).

Můstek vedoucí na kite spot Laguna – Řecko, Lefkáda

 

Agios Nikolaos – Spot je rozdělen na 2 části. Kolem pláže otevřené směrem na moře je pozvolna klesající převážně písčité dno malé vlnky. Velké vlny z moře se zastaví o nedaleký reef. Hned vedle je potom malá mělká zátoka se spíše bahnitým dnem a zcela rovnou vodou, protože vítr jde v zátoce jakoby od břehu. Kite spot je díky mělké vodě vhodný i pro začátečníky.
Parkování je možné přímo u pláže na příjezdové asfaltové cestě. V minulých letech tu byla i sprcha se sladkou vodou, doufejme, že se to nezmění a bude tu i letos (v dubnu voda ještě nebyla puštěná).

V okolí pláže se na některých místech povalují odpadky, což místu na kráse nepřidá, všichni se řiďme pravidlem: Co si přivezu, to si taky odvezu…

Dodržujte také Pravidla bezpečnosti a nejezděte do zóny pro plavce!!! Případné nehody a incidenty mohou mít vliv právě při změnách ze strany autorit obce. Ve vesnici si uvědomují, že kitesurfing vesnici přináší turisty a peníze. Lze však pochopit (i vzhledem ke krizi, která v Řecku panuje), že se budou možná do budoucna snažit vytěžit z tohoto více. Snad to půjde ruku v ruce se zlepšováním služeb.

 

Kleopatra kitesurfing beach – U hotelu Kleopatra letos také proběhly změny. Pláž tam dříve fungovala na volný vstup. Nicméně, ubytování v hotelu najdete v nabídce ubytování. Štěrkové dno na Kleopatra kitesurfing beach klesá pozvolna, takže je u břehu mělčina, ale ne příliš daleko. Na vodě je mírný chop podobně jako na pláži v Agios Nikolaos.

 

Vonitsa – Na tomto spotu jsme zatím nejezdili a ani nevíme o nikom, kdo by to zkoušel. Podle místních tam nikdo nejezdí. Jen se mi to místo líbilo a myslím, že by mohlo být vhodné pro kitesurfing. Jde o malou zátoku, s mělkou rovnou vodou a mírně bahnitým dnem. Podle místního paraglidisty tam také funguje termika, ale během dne se směr větru mění podle slunce. Okolo jsou malé pláže a uprostřed, kde se vlévá řeka je do vody malý štěrkový výběžek. Určitě tento spot někdy vyzkouším a podám report.

Lefkáda - mapa kite spotů mapa kite spotů

 

Kite spoty aktuálně

Kite pláže jsou tento týden (20. - 25. 6.) kolem poledne skoro prázdné a přitom už fouká. Odpoledne po 14h začínají postupně najíždět kiteři a vítr trochu zesiluje. v 16h už jsou spoty docela plné, ale není to nic s čím by si běžný kiter schopný nastoupat neporadil.

Změna letos nastala i na pláži v Agios Nikolaos, kde v minulosti fungoval systém "točení začátečníků" (na vodě po větru, po pláži proti větru). Letos se zavádí zóny přidělené kite školám a nově by měl být na pláži k dispozici i rescue člun (zatím ještě není). Přimo u příjezdu by měla být pláž vyhrazena pro koupání a po pravé straně (směrem proti větru) bude potom pláž pro nezávislé samostatné kitery mimo kite školy. V současnosti probíhá postupné vyklízení starých řas z pláže.

Doprava na Lefkádu

Letecky – Cesta letadlem trvá asi 2h a odlety jsou z Prahy, Brna a Bratislavy. Cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 8000,- Transfer z letiště je možný několika způsoby. Na místě vzít taxi, půjčit auto nebo se dá vše předem zajistit u HARAKIRI kite kurzy jak letenky (dokonce se slevou), odvoz, tak i půjčení auta / skůtru.

Autem – Cesta autem je zdlouhavá ale ne až tak únavná díky tomu, že se jede drtivou většinu cesty po dálnicích. Navíc, když cestujete s veselou kopou, je to taky zážitek a hlavně se pokocháte krásnou krajinou. Délka cesty je cca 1700 km (z Brna) z toho většina po slušných dálnicích. Nejhorší je to u nás....

Cestovat bude přibližně 18h jízdy, ale není na škodu si cestou někde dát šlofíka. Za zmínku rozhodně stojí pohádkové řecké údolí vedoucí z hor do Arty. Zvláštní stromy a průzračná modrá voda vypadají jako z nějakého fantasy filmu. Pokud byste neměli s kým jet, spolujízdu domluvíte u HARAKIRI kite kurzy. Každý týden tam jezdí kurzanti i další kajteři, takže stačí zavolat na 776 807 518 nebo napsat email na info@kite-kurzy.cz . Koordinátorka kurzů Lucie vám již se spolujízdou ráda pomůže!

Trasu s popisem sjezdů, odboček a omezeními najdete tady u strýčka googla V Srbsku a Makedonii taky dejte pozor na houfy lidí pochodující v odstavném pruhu po dálnici. Jde nejspíš o nějaké běžence. Mají na sobě většinou tmavé oblečení, takže v noci jsou docela špatně vidět.

Natankovat je asi nejvýhodnější v ČR a potom až  v Makedonii, kde je palivo o něco levnější. budete potřebovat českou, slovenskou a maďarskou dálniční známku. Dál už se platí jen na mýtnicích. Za palivo, poplatky za dálnice a mýtné zaplatíte při cestě tam i zpět asi 12 000,- (osobní auto) Cesta se dá absolvovat i bez cestovního pasu pouze na občanku (osobně vyzkoušeno). Jediná země kam by vás asi bez pasu nepustili je Kosovo. Pro případ ale přidávám čísla na českou ambasádu v Srbsku: 00381 632 186 16   a v Makedonii: 00389 230 812 00

Na hranicích jsme při cestě na Lefkádu (19. 6.) přes noc nečekali vůbec, ale před polednem na Rěckých hranicích už bylo slušně narváno, takže jsme tam skejsli asi 40 min.

! Pozor v Řecku na mýtnicích neberou karty, takže nachystat drobné eura !

 čekání na hranicích při cestě na kite trip do Řecka

Uprchlíci a krize v Řecku

Přímo na Lefkádě jsme krizi zatím nijak nepocítili. Platby kartou fungují normálně a z bankomatů jsme sice ještě neměli potřebu vybírat, ale od známých máme info, že s tím není problém...

 Lefkáda – krize v Řecku

Po uprchlících přímo na Lefkádě není stopy, ale po cestě v Makedonii jich na silnicích pár desítek bylo a to hlavně na kolech. Žádných incidentů nebo zpřísněných kontrol na hranicích jsme si nevšimli. Cesta byla bezproblémová.

Ubytování nejen pro kitery

V Agios Nikolaos a okolí jsou bohaté ubytovací možnosti a kapacity. Ve výběru jsou krásné klasické apartmány s historickým nádechem, hotel s bazénem, jednoduchý apartmán, nebo i spaní ve stanu zadarmo. Pořídit ubytování lze již od cca 350 Kč za osobu a noc! Více o ubytování a jeho rezervaci najdete TADY. Kvůli každoročnímu velkému obsazení nenechávejte rezervaci ubytování na poslední chvíli, ať máte z čeho vybírat :-)

Co se spaní ve stanu týče. Oproti předešlým rokům se změnilo fungování háječku, jak už jsem zmiňoval, pláže u Kleopatry. Zaslechli jsme že při vstupu na pláž se platí 2€ a při stanování poplatek 50€ na celou sezónu (něco jako členství). Zpoplatněný je prý i vstup do bazénu...  Háječek v Ag. Nicolaos by měl být beze změn. Je ale možné že i tam nějaké změny v dohledné době proběhnou. Uvidíme, jak se v tomto směru projeví nový starosta. Sledujte web kiteboarding.cz pro aktuální info... V háječku, nechávat věci ve stanu, aby nelákaly nějaké chmatáky, přeci jen je to od pláže trochu z ruky.

 Vonitsa – ubytování v apartmánu pro kitery


Strava

K Řecku neodmyslitelně patří zeleninový salát s fetou, tzatziki, gyros, olivový olej a všemožně upravené skopové maso. Přesně toho se Vám v nejlepší kvalitě hojně dostane v místní taverně u Arista a Vangeliho. Na ledové frapé si můžete zajít do vedlejšího kaféčka u Helen, nebo na druhé straně ulice v hospůdce u Christose či na baru v hotelu Intos. K ochutnání jsou ale i nejrůznější mořské potvory :-) Nezapomeňte si z Řecka přivést olivový olej. Je výborný! Bude to nejlepší dárek pro vaše blízké. Pořídíte ho v taverně u Arista a Vangelise...

Řecko, Agios Nikolaos, u Vangeliho v masně  mořská strava pro kitesurfery

 

Hlídání dětí nejen pro kitery

Nově budou mít kiteři možnost využít babysittingu. Takže pokud chcete jet na Lefkádu se špunty a současně si zakitovat, stačí si vybrat termín a máte po problémech. Během kajtování se o děti postará šikovná Magdalenka s odpovídajícím odborným vzděláním a praxí. Program pro děti je koncipován jako sportovně zábavný a plný aktivit. Doporučujeme objednat předem! Stejná možnost bude letos i na Rujáně. Více info k programu pro děti ke stažení.

 

půjčovna aut a skůtrů

Jestli rádi cestujete na jisto a chcete mít vše předem zajištěné a neřešit věci až na místě, můžete si u HARAKIRI kite kurzy předem zarezervovat půjčení auta nebo skůtru.

 

Kite kurzy

V Agios Nikolaos už asi 8 let působí HARAKIRI kite kurzy a ani letos tomu nebude jinak. Instruktoři od Harakiri místo znají a v případě potřeby budou určitě ochotni poradit a pomoct (třeba v případě drobných oprav na kite vybavení). Na kurz je dobré se kvůli omezené kapacitě ale i ceně letenek přihlásit předem. Více info o kurzech na Lefkádě.

půjčovna kite vybavení

Již tradičně je také možnost půjčit si kite vybavení na místě. Jistější je ale si půjčovnu domluvit předem, aby se nestalo, že vybavení bude rozpůjčované a na vás už nezbude. I tady platí, že absolventi Harakiri kite kurzů mají první zapůjčení za polovinu.

 

wifi

Čech jakožto náročný Evropan vyžaduje být stále online. Možností připojení k internetu je tu hned několik:
- Přímo na ubytování viz info.

- taverna u Vangelise + kafe u Helen (nové venkovní posezení)
- hotel Intos

 Kafé u Helen – nové venkovní posezení   Agios Nikolaos – taverna u Vangelise

 

Paragliding na Lefkádě

Na Lefkádě a v jejím okolí jsou díky stabilnímu termickému větru také výborné podmínky pro paragliding. V okolí se nachází několik startovacích míst s různým převýšením a obtížností. Startovací místa s informacemi o nich a aktuálními povětrnostními podmínkami najdete ZDE.

V nejbližší době se už chystáme na Lefkádu pro tuto sezónu natrvalo (budeme tam nonstop až do září). Takže pište dotazy, budu na ně průběžně odpovídat. Napište taky své vlastní postřehy z minulých let, aby ti kteří ještě na Lefkádě nekajtovali, měli co nejvíce info... Zdraví Vašek - Leguán.

 

Autor: KITEBOARDING.CZ je na Google+