Co potřebuji na horský snowkiting
Před pár lety jsem začal šmatlat po horách na místa, kam se bez skialpové výbavy moc nedá dostat. Co je na takový výlet potřeba?
Vypravit se do hor mimo civilizaci není jen tak. Hory jsou nebezpečné a je potřeba k nim tak přistupovat. Základem bezpečnosti při pohybu na horách je prevence stejně jako při kitingu. Být připraven je základ.
K připravenosti nepatří jen fyzická a psychická odolnost, ale také oblečení a vybavení.
Lavinová výbava
Nezbytností při pohybu v horách, kde je i minimální riziko padání lavin, je lavinová výbava, do které patří lopata, lavinový vyhledávač "pípák", a sonda. Vyhledávač slouží k nalezení zasypaného v lavině, sonda potom k upřesnění polohy zasypaného pod sněhem a zjištění hloubky zasypání a lopata k vyhrabání zasypaného. Nutné je nejen mít lavinovou výbavu s sebou, ale také ji umět používat! I v ČR je hromada různých organizací a škol, které pořádají lavinové kurzy pro veřejnost.
Podvozek
V hlubokém sněhu se běžně chodit nedá, takže připnutí nějakého podvozku na nohy je nutností.
Sněžnice jsou asi nejmenší a nejlevnější podvozek pro pohyb v hlubokém sněhu, ale s kitem se na nich asi těžko projedeš a z kopce to taky nepojede, takže za málo peněz, málo muziky.
Lepší variantou jsou skialpové lyže a boty, na kterých se dá snadno chodit do kopce i po rovině a z kopce se dá sjíždět na lyžích. Skialpové lyže mají speciální vázání a boty, které umožňují snadnou chůzi i do prudších svahů a současně se dají zajistit do sjezdové polohy a fungují stejně, jako na klasických lyžích. Do kopce se na lyže lepí stoupací pásy, které kloužou jen dopředu a umožňují jít na lyžích přímo do kopce, aniž by prokluzovaly dozadu. Na delší sjezdy se pásy sundají, aby lyže dobře jely a nebrzdily.
Pro prknaře je alternativou k lyžím splitboard. Je to snowboard, který je podélně rozříznutý. Při šlapání do kopce se z něj udělají "lyže", na které se lepí pásy stejně jako na skialpové lyže. Na sjezd se pásy sundávají a z "lyží" se opět snadno sestaví snowboard. Výhodou splitboardu může být nižší finanční náročnost než u lyží, protože je možné použít i běžné snowboardové vázání a boty a také splitboard se dá doma vyrobit ze starého snowboardu. Na splitu se mi výborně osvědčilo Vázání SP Core Multientry, které je lehké a dá se obouvat různými způsoby a vyrábí ho i přímo ve verzi pro splitboardy pro další ušetření váhy. Víc o srovnání skialpů a splitu najdeš tady. Přesně touto cestou jsem se vydal já a rozhodně toho nelituju. Víc o mém diy splitu se dočteš v dřívějším článku.
Do náročného terénu se pak můžou hodit i mačky nebo stoupací železa na lyže / splita a případně i cepín.
Hůlky
Další nezbytností jsou hůlky, které slouží hlavně při chůzi a to i se sněžnicemi. Nikdy není na škodu mít víc opěrných bodů a možnost ulehčit nohám rukama. Určitě bych doporučil teleskopické hůlky, které se snadno přepravují, dá se nastavit jejich délka v závislosti na tom, jak moc se boří do sněhu a jak prudké je stoupání. Navíc při sjezdech na splitu by mohly někomu zavazet, tak se dají složit a připnout na batoh.
Helma
V helmě se sice do kopce moc šlapat nedá, pokud teda není opravdu zima, protože se v ní jinak hrozně zapotíš a v batohu zabere spoustu drahocenného místa, ale pokud jdeš nahoru za snowkitingem nebo si to při sjezdech necháváš víc rozjet, určitě je dobré ji mít s sebou. Já pořídil novou helmu od Nandej, protože jsem dlouho nemohl najít žádnou, co by mi sedla a současně nestála přes 3000,-. Mám prostě křivou škebli :-D Nandej helma mě sedla parádně a není ani až tak drahá. Je hezky zpracovaná a poměrně lehká, což se při šlapání do kopce hodí, když se počítá každý gram.
Sluneční / lyžařské brýle
Slunko na horách není žádná sranda a za jasného počasí je potřeba si chránit zrak. Kvalitní sluneční brýle se určitě hodí. Lyžařské brýle jsou super na sjezdy a když je zima, ale když je teplo a šlape se do kopce, pořádně se pod nima zapotíš a vzdušné sluneční brýle jsou daleko příjemnější.
Karimatka a kvalitní spacák
Když jdu někam dál do hor, kde plánuju venkovní přespání nebo kde hrozí, že se z nějakého důvodu nedostanu do chaty na přespání, případně se v chatě nedá zatopit, musím s sebou mít výbavu na přespání v mrazu. To znamená karimatku (ideálně nafukovací, která nezabere moc místa), teplý péřový spacák a teplé oblečení. Ideálně nějakou zateplovací péřovou bundu a kalhoty. Proč peří? Je lehké, výborně izoluje a při sbalení nezabere moc místa.
Jídlo, pití a vařič
Na zádech si při cestě mimo civilizaci ve většině případů potáhneš taky jídlo na celý výlet a vodu nejméně na jeden den. Jídlo je potřeba vybírat hlavně s ohledem na váhu a aby bylo výživné. Ideálně na každý den nějaké instantní teplé jídlo na večer a něco výživného na cestu. Super jsou třeba sojové suky, čokolády, energetické tyčinky, oříšky a sušené maso, nebo i štangle mastného suchého salámu a nějaké pečivo. Na uvaření jídla je potřeba vařič, palivo do něj a ešus. Teplé jídlo je docela luxus a na zádech se vařič s příslušenstvím slušně pronese, ale na vícedenních akcích není nic lepšího, než se večer pořádně nadlábnout. Voda je kapitolou sama o sobě. Je těžká a při fyzické zátěži je jí potřeba hodně. Na zádech si většinou táhneš vodu na 1 den (+- 2l) a každý den někde cestou vodu nabereš ze studánky nebo potoka (převařit), nebo se na vařiči rozpouští sníh, což je ale náročné na palivo, které taky zabírá místo a něco váží...
Mobil s GPS a offline mapy
Další nutností je mít s sebou mapu v nějaké spolehlivé formě, což mobil v mrazech být nemusí, nebo k němu mít ještě powerbanku. GPS v mobilu je super, ale je potřeba počítat s tím, že na horách často není žádný signál a i GPS může být ve strmých horách a za špatného počasí dost nepřesná.
Když se to tak všechno posčítá, je to slušná hromada věcí, který nejsou zrovna nejlevnější a dohromady v batohu snadno přesáhnou 15 i 20 kg + třeba ještě kite a trapéz, nebo aspoň lezeckej sedák. S tím se pak šlape docela blbě. Při balení je potřeba přemýšlet, co je opravdu potřeba a bez čeho se dá obejít...
Snad jsem na nic zásadního nezapomněl a tenhle seznam ti pomůže si udělat obrázek, co všechno takový šmatlání po horách obnáší z materiálního hlediska. Když bude nějakej dotaz, tak klidně piš do komentů nebo kontakt na mě najdeš v profilu.
Tak co? Koho jsem od šlapání v horách odradil? :-D Ty výhledy, klid a místa za to stojí ;-)
Čau, Leguán