Fototest kitu Flysurfer Stoke3

Porovnání kitu Flysurfer Stoke3 oproti starším modelům. Co je na novém kitu jinak už od pohledu.

Co se týče změn, tak je jich opravdu mnoho! Hlavní, největší a nejvýraznější změnou je velké odlehčení. Opravdu velké! Jak již bylo psáno v předchozím článku o novince Stoke3.



Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - všechny modely
 

Odlehčení 

Materiál

Flysurfer odebral téměř veškeré ochranné prvky proti poškození draka. Na druhou stranu změnili i materiál za tužší a pevnější. Zmizely nárazníky na náběžné hraně, dacronové výztuhy za náběžkou a na odtokovce a u konců spír. Na odtokovce zůstala pouze dvojitá vrstva SLC-TEX. Drak je ušitý z trojitě tkaného SLC-TEX ripstop materiálu. Materiál jako takový má být hodně odolný. Je pravda, že oproti předchůdcům je nový model dost očesaný. Odolnost má zajistit nový materiál a odlehčení dává kitu lepší letové vlastnosti a širší paletu využití v různých podmínkách a jízdních stylech.

Flysurfer Stoke3 přišel i o další serepetičky, které asi moc lidí stejně nevyužívalo a vývojáři naznali, že se bez nich kite obejde a o to líp bude lítat. Týká se to především odtokové hrany, uší a uchycení line. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.


Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - pohled na grafiku
 

Self Rescue handle

Na novém modelu už není ručka pro snadné držení bánu při self rescue. Na váze se na tomto kitu šetřilo opravdu všude, a co není nezbytně nutné pro jeho fungování, šlo pryč pro dosažení co nejlepších letových vlastností.
 

Self start systém

Tato možnost už tu taky není! Další odlehčení? Nebo malý zájem o tuto vychytávku? Těžko říct. Je ale pravda, že stejně neznám snad nikoho, kdo by tento systém běžně používal.



Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - rescue handle
 

Spíry a bán

Změnou prošly i věci jako jsou spíry a bán. Bán je na novém modelu o něco užší, což zase mírně sníží hmotnost a nejspíš i zvýší dynamika letu.. Spíry jsou naopak tlustší a mají zcela jiný tvar pro dosažení maximální tuhosti pro zachování tvaru draka i při velkém zatížení.

Téže zkrátili hadičky mezi bánem a spírami. Zdá se, že záměrem je snížit hmotnost a zamezit jejich "zlomení" a ucpání při vyfukování. To mě někdy docela štvalo, když jsem balil draka, a vzduch z něj šel ven dost neochotně.
 

Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - uši
Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - ze spodu
 

Výztuhy uší 

Veškeré výztuhy na uších kita jsou pryč! Sám jsem zvědavý, jak se to podepíše na životnosti draka a jestli se neobjeví flatrování na uších a odtokovce. Na druhou stranu takový Peak flatruje skoro pořád a problémy s životností materiálu nemá. Vývojářům se snad povedlo díky novému materiálu a změnám ve tvaru draka tomuto problému předejít.


Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - tvar draka


Inovace

 

Tvar uší

Co mě osobně velmi potěšilo, je tvar uší. Už se tváří mnohem agresivněji, jako u C kitů. Což značí, že kite směřuje k freestylu a kiteloopům. 
 

Vývaz

Už Flysurfer Stoke2, byl oproti Stoke1 ochuzen na vývazu o rychlé nastavení WAVE / FREERIDE / FREESTYLE. U Stoke3 tomu není jinak. Jediná možná změna v nastavení je pouze na řídicích linách Steering Force. I ty byly zredukované, ze 3 možností pouze na 2. Drak by nově takové nastavení neměl potřebovat, protože vylepšení letových vlastností má pokrýt různé jízdní styly v jednom základním nastavení.

Vývaz jako takový je předělán opět úplně celý. Tváří se více konvenčně. V kombinaci s tvarem kitu, se opravdu těším na první pořádné svezení.

 

Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - vývaz Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - kladka

 

Volná spíra

Plachta je odsazená od středové spíry. S průchodem u náběžky pro snadný průtok vody k uchu a zjednodušení restartu. Volná spíra by navíc měla zvětšit depower a stabilitu v poryvech. Otvor navíc také umožňuje snadné uchycení kamery kolem středové spíry hned za bánem. Záběry z draka ve videu vypadají parádně.
 

Vzhled 

Vzhled jako takový je věc vkusu každého z nás. Psát ohledně vzhledu mohu, pouze můj osobní názor. To ovšem není vůbec podstatné a směrodatné. Může se zdát ochuzený a očesaný, ale Flysurfer se povětšinou drží prostého a decentního vzhledu. V kombinaci s čistou konstrukcí působí kite lehce, elegantně a sportovně.

 

Fototest kitu Flysurfer Stoke3 - volná spíra


Na to, jak bude nový Flysurfer Stoke3 létat si musím počkat na vítr, a určitě pak napíšu své dojmy. Flysurfer slibuje sportovní, univerzální kite s výborným low wind výkonem na freeride, freestyle, foil a wave a podle toho, jak kite vypadá, to dost možná bude pravda.  Co říkáš na nového Stoka ty? Poděl se v komentářích.

Chceš nějaký Stoke vyzkoušet? Neváhej mě kontaktovat.

Větru zdar! Folty