Jak velkého draka na kiting zvolit?

Často se setkávám s dotazem "Jak velkého draka si mám na začátek pořídit?" Ale odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá...

O výběru typu draka už tu dřív jeden článek byl, takže se tu teď zaměřím hlavně na výběr velikosti draka.

 

Jak velkého draka vybrat?

Když jsem před X lety kupoval svýho prvního drak s úmyslem jezdit hlavně na sněhu a potom možná i na trávě, většina prodejců mi řekla: Na začátek si pořiď něco menšího, ať tě to hned někde nepotahá... Velkýho draka určitě né, to známe takový kluky, co si to koupili, zvedlo je to a obilo o zem atd...

 

Jak velkého draka zvolit? - Flysurfer Soul2

 

Většinou mi byl doporučen kite velikosti 6 - 9m a protože su hlava beraní, pořídil jsem nakonec 10m otevřenou komoru k velké spokojenosti. Časem jsem stejně přišel na to, že je mi ten drak vlastně malej a nakonec jsem na několik let skončil u 15m uzavřené komory FS Psycho4 a později FS Lotus jako jediný kite na sníh, trávu i vodu s kterými jsem vyjezdil 80% větru. Později k nim přibyl ještě menší 8m komoráč na pár dnů v roce, když zrovna fouklo hodně. Jak šel vývoj kitů dopředu, přešel jsem na velikost 13m jako můj jediný univerzál u modelové řady Flysurfer Sonic a té jsem věrný do dnes.

Takže když se mě někdo s ambicemi rychle se zařadit mezi jezdící nebo i skákající kitery ptá, jak velkého draka na začátek pořídit, říkám, že radši většího než menšího.

Malý cvičný kite je super hračka a bezpečný úvod do světa kitingu a pro děti, míň ambiciózní nebo míň fyzicky a koordinačně zdatné. Sportovně založenýho člověka ale bude bavit max pár dnů, pokud to bude samouk nebo pár hodin v případě kite kurzu.

Vhodná velikost draka je také závislá na hmotnosti kitera, větrnosti plánované lokality, ročním období, povrchu na kterém se bude jezdit a na velikosti prkna a typu "podvozku" (brusle, snowboard, buggy, mountainboard, hydrofoil atd...)

 

 

Malé kity v silném větru jsou dle mého názoru spíše pro zkušené kitery. Ale proč vlastně?
 

Je dobré si uvědomit:

- Drak mě při nějaké chybě protáhne rychlostí, která je závislá na síle větru. (silný vítr = velká rychlost protáhnutí několik metrů třeba po zádech)

- Aby drak měl dostatek síly pro jízdu, potřebuje určitý výkon v závislosti na odporu, který klade povrch, po kterém chci jezdit.

(nejméně výkonu vyžaduje | led, asfalt, beton -> tvrdý sníh / písek a rovná krátká tráva -> sníh, dlouhá tráva s nerovnostmi -> voda, hluboký sníh | nejvíce výkonu)

- S velikostí draka roste jeho "lenost" (lítá a reaguje pomaleji, tah draka je plynulejší).

- Slabý vítr v našich krajinách fouká častěji než vítr silný (v zimě fouká o něco víc, ale slabý vítr na většině míst mimo hory stále převažuje).

- Slabý vítr bývá většinou stabilnější než vítr silný.
 

Výhody "velkého" draka

- Velký drak je lenošný, pomalý, na všechno mi dá hodně času a vše je plynulé jak při učení základů, tak i triků ve skoku, takže mě ničím zásadně nepřekvapí na rozdíl od malých draků, které rychle trestají každou chybu často bez možnosti ji ještě stihnout napravit.

- Velký kite má i ve slabém větru, kdy je učení bezpečnější, dostatek výkonu pro jízdu.

- S větším drakem si hlavně přes léto zajezdíš mnohem častěji než s malým.
 

 

Nevýhody velkého draka

- Je dražší.

- Zabere trochu víc místa

- Horší manipulace při balení a rozbalování (trvá to dýl a při nafukování se víc nadřu).
 

Vhodná velikost draka

Velikost draka se určuje v metrech čtverečních. Je to plocha draka, když je rozložený na zemi. Důležitým parametrem je taky projekční plocha, která nám říká, jak velká plocha draka vytváří tah. Ta je u různých tvarů draků různá. Ale ani ta není směrodatná pro výkon draka. Některé konstrukce draků mají na stejnou plochu ve srovnání s jinými kity výrazně větší výkon. Je proto na místě se informovat u prodejce nebo ještě líp u lidí, kteří na stejném kitu jezdí, o jeho výkonu ve srovnání s jinými draky.

Z vlastních zkušeností bych pro co nejčastější poježdění v českých podmínkách doporučil draka (m2):

 

kiter (kg) celoročně voda sníh tráva hydrofoil
40 - 50 7 - 9  8 - 10 5 - 8 5 - 8 4 - 6
50 - 60 9 - 12 10 - 13 8 - 10 9 - 12 6 - 8
60 - 70 12 - 14 13 - 16 10 - 13 11 - 15 8 - 10
70 - 85 14 - 17 15 - 18 12 - 15 13 - 16 9 - 12
85 - 100 16 - 19 17 - 21 13 - 17 15 - 19 11 - 13
 

U single skin a hybrid draků, které mají větší výkon, bych pak velikosti v tabulce zmenšil asi o čtvrtinu, aby byl výkon draka srovnatelný. Např. Flysurfer Hybrid 5,5m2 se výkonem vyrovná nafukovačce cca 7-7,5m2, dokáže ale letět v daleko slabším větru než nafukovací drak a je tak velmi vhodný pro děti a muší váhy. Víc o tom si můžeš přečíst tady v recenzi.

Ideální je mít draků více. Dnes v době, kdy mají draci velký rozsah větru a dobré letové vlastnosti budou rekreačnímu kiterovi bohatě stačit 2 velikosti. Z toho ta menší bude hlavně na silnější vítr, který v našich domovských podmínkách kromě zimy není až tak častý.

Kombinace draka s hydrofoilem vykryje výrazně slabší vítr. Hydrofoil tak na vodě může suplovat potřebu větší velikosti draka na slabý vítr.

 

Jakou velikost draka zvolit - Flysurfer Hybrid a hydrofoil

 

Napište i ostatní zkušenější kiteři do komentářů, jakou velikost draka jezdíš v jakém větru, s jakým podvozkem a jakou velikost nejčastěji v ČR. Začínajícím to možná pomůže při výběru té správné velikosti.

Pokud si s výběrem draka i tak nevíš rady nebo se chceš pro jistotu poradit, tak se nezdráhej mě kontaktovat. Rád s výběrem poradím.

Čau, Leguán