Jak vybrat správný mountainboard pro landkiting?
Potřebuješ mountainbord pro landkiting a nevíš jak vybrat? Podle čeho se řídit abys své peníze investoval do správného modelu? Zkusíme si to rozebrat...
Mountainboardů nejen pro landkiting je mnoho modelů s velice rozdílnou pořizovací cenou, rozměry, má jiné trucky atd... Jak se v tom orientovat? Jak si vybrat mountainboard tak, abych nakoupil pouze jednou a přesně co je pro mne nejvohdnejší? Správný výběr mountainboardu je nákup klidně na několik let, bez nutnosti obměny, pokud tedy nepatříš k těm, co musí mít stále nový model :-)
Pro výběr mountainboardu jsou zásadní tři faktory:
-
Váha landkitera
-
Povrch, který budu nejčasteji jezdit
-
Zaměření landkitera (freeride/freestyle)
Váha landkitera:
Rozdělujeme do 4 kategorií (dle našeho orientačního doporučení)
-
0 - 60 kg
-
55 - 80 kg
-
75 - 100 kg
-
100 - ? kg
Povrchy:
-
Rovný povrch (tráva/beton/tvrdý písek)
-
Hrubý povrch (tráva s krtincema a dírama)
Styl landkitera:
-
Freestyle
-
Freeride
-
Speed
SLOŽENÍ MOUNTAINBOARDU:
Mountainboard se skládá z několika částí: deska, kola, trucky, ložiska, vázání. Všechny tyto komponenty volíme podle faktorů, které jsme si již popsali, nebo volíme připravený set (komplet, který je sestavený výrobcem mountainboardů). Rozebereme si, jak jednotlivé komponenty volit.
Výběr komponentů dle faktorů - DESKA:
DESKA - Dle váhy landkitera
Desky se vyrábí z různých materiálů (dřevo, sklolaminát, carbon, kevlar, bambus), různých délek a tvrdostí
Váhová kategorie 1
Můžeme zvolit jakoukoliv desku tedy i levnější celodřevěné verze a spíše kratší a měkké.
Váhová Kategorie 2
Volíme composit desku (dřevěné jádro spolu s compositními materiály), délku a tvrdost volíme podle zaměření viz níže
Váhová Kategorie 3
Volíme composit desku, spíše tvrdou. Délku volíme podle zaměření viz níže
Váhová Kategorie 4
Tady je v podstatě jediná volba a to MBS PRO 97
DESKA - Dle zaměření landkitera:
Zaměření máme tři, freestyle, freeride a speed. Podle toho bychom také měli vybrat typ desky.
Zaměření freestyle
Na freestyle volíme měkčí, pevnou desku, která je lehká. Takové nároky splňují jen ty nejlepší materiály, jako je dřevěné či bambusové jádro v compositních materiálech, carbon, kevlar atd.. Deska by měla být co možná nejkratší, aby se s ní mohly snadno provádět různé triky.
Zaměření freeride
Volíme středně dlouhou i tvrdou desku. Deska by měla mít střední délku, aby si zachovala obratnost a rozumnou váhu, ale dokázala poskytnout dobrou stabilitu. Měla by být i ideálně tvrdá, aby se nekorutila s nerovnostmi, ale zase nebyla natolik tvrdá, aby se jizda s ní po hrbolaté louce neproměnila v utrpení.
Zaměření speed
Volíme tu nejdelší a nejtvrdší desku, která se dá sehnat, při topspeed je potřeba delší rozvor kol a tvrdá deska pro stabilitu v každém okamžiku.
Výběr komponentů dle faktorů - TRUCKY
Trucky - Dle váhy landkitera
Trucky se liší uchycením trucku do topu, použitými materiály a vahou. Tady je tedy též potřeba rovnou volit to pravé.
Váhová kategorie 1
Můžeme volit jakékoliv trucky tedy od obyčejných skate trucků.
Váhová Kategorie 2
Skate trucky už volíme raději titanové nebo s 12mm osou, zejména pokud je náš cíl začít se skoky.
Váhová kategorie 3 a 4
Volíme trucky pružinové případně s pružnými bloky.
Trucky - Dle povrchu
Hladký povrch travnatý, betonový a písčitý výběr nijak neomezuje (volíme dle zaměření a váhy landkitera).
Hrubý povrch drnitých luk atp. volíme minimálně Vector trucky nebo pružinové.
Trucky - Dle zaměření
Freestyle - zde hraje roli váha trucku - volím titanové / 12mm skate či odlehčené pružinové (dle váhy landkitera a povrchu).
Freeride - volíme ideálně trucky pružinové případně s pružnými bloky.
Speed - volíme trucky pružinové.
Výběr komponentů dle faktorů - DISKY, PLÁŠTĚ, LOŽISKA
Disky - pro váhové Kategorie 1, 2 bohatě stačí plastové. Pro váhovou kategorii 3 na freeride též postačí plastové, pro freestyle už bych zvážil nákup disků kovových. Pro váhovou kategorii 4 je jediná volba a to disky kovové.
Pláště - volíme dle povrchu - na beton hladké speciálky, na trávu a písek s hrubším vzorkem. Čím hrubší vzorek, tím lepší držení stopy.
Ložiska - pro běžné použítí postačí ocelová, v případě, že provozujem landkiting na plážích se slanou vodou, nebo často jezdíme v mokru volíme nerezová.
Popis komponentů - vlastnosti
Trucky
Pružinové trucky
Pružinové trucky se vyznačují vysokou stabiltou jak na hrubém povrchu, tak při vysokých rychlostech drží požadovaný směr. Druhou jejich předností (u značky MBS) je možnost přesně seřídit požadovanou tuhost zatáčení a to i rozdílně na backside a frontside straně. Jejich tvrdost ještě můžeme ovlivnit výměnou "vajec" s různou tvrdostí. Novějším typem jsou potom lehčí trucky Matrix 2, které nemají pružiny, ale pouze pružné gumové vložky.
Skate trucky
Skate trucky jsou trucky podobné těm na skateboardu, jen jsou širší. Seřízují se jedním centrálním šroubem (kingpin) a jejich tvrdost se dá ovlivnit výměnou silentbloku za měkčí či tužší. Předností skate trucků je váha, ale velkým záporem je malá stabilita na hrubém povrchu nebo ve vysoké rychlosti.
Vázání
Vázání se dělí v zásadě na dvě skupiny. Vázání na suchý zip - seřizuje se suchým zipem a vázání ráčnové které se seřizuje ráčnou jako je na SNB vázaní. Ráčnová vázání přitom poskytují výrazně lepší a pevnější držení nohy.
Kolečka - Kolečko na MTB se skládá ze 4 částí. 2x ložisko, disk, duše a pneumatika.
Ložiska - standadartní kuličková ložiska jsou dvojího rozměru a to podle toho na jakou osu se mají montovat 9,5 mm pro skate trucky a 12 mm na pružinové trucky (v případě MBS u jiných značek se může lišit)
Disk - disky se vyrábí plastové a slitinové, oba typy jsou složené ze dvou částí, kvůli montáži duší a plášťů. Spojené jsou buď šrouby, nebo bajonetovým bezšroubovým systémem.
Duše - duše s autoventilkem ve tvaru L. Pro nás je nejvhodnější rozměr 200x50
Pláště - Pláště jsou 8" nebo 9" a různých vzorků a barev.
Desky
Desky se liší velikostí, tvarem, váhou, tuhostí a použitými materiály. Materiály používané v dnešní době jsou vysloveně alchymií a hightech, vypisovat je zde asi nemá smysl, dočtete se o nich v produktovém popisu.
KOMPLETNÍ MOUNTAINBOARDY - Nejlepší cesta
Každá firma vyrábějící mountainboardy má v nabídce hlavně komplety mountainboardů. Tyto komplety jsou ideálně sladěny právě podle těch kritérií, které jsme si zde popsali. Jediné vyjímky tvoří kategporie landkiterů kteří se mají :-) tedy pro ty váhově výraznější, co se hodlají věnovat freestylu. V takovém případě vpodstatě žádná firma nenabízí takový komplet. Tam naše doporučení je - vybrat freestyle komplet a požádat prodejce o výměnu skate Ti trucků za pružinové odlehčené.
Doporučení mountainboard kompletů dle požadavků dle stylu:
Toto doporučení je na váhu landkitera cca 70kg. S ohledem na to, že né každý z nás si může hned dovolit to nejlepší možné, ale zase si nechceme pořídit něco, co bude naprosto nevyhovující.
Freestyle (pokročilý, expert)
Jsem rider, který chce na prkně skákat. Vyžaduji tedy měkčí pružné prkno a co nejlehčí s pevnýma truckama. Vybral bych prkno Core 94 nebo pro těžšího ridera Comp 95. Deska je vyrobená z dřeveného jádra a kompozitu, tudíž je ohebná. Trucky mají 12mm ATS nebo Matrix2, takže jsou dostatečně odolné a současně lehké.
Freestyle/Freeride (začátečník, pokročilý, expert)
Jsem rider, který si chce pořádně a pohodlně užít jízdu a sem tam si skočit nějaký ten skok. V tom případě by pro mě bylo ideální prkno MBS Comp 95 nebo MBS Pro 97, pokud bych vážil nad nějakých 85kg. Tato prkna mají namontované stabilnější trucky. Prkno je však těžší, než MBS Core 94.
Freeride (začátečník, pokročilý)
Jsem začínající kiter, který chce zažít první rozjezdy a skůčky. Zvolil bych tedy podle své váhy Kheo Core (jen muší váhy), Kheo Kicker, Khelo Flyer nebo Kheo Bazik,
Doufáme, že tento návod jak si vybrat správný mountainboard bude dobrým pomocníkem. S jakýmkoli dalším dotazem se stačí ozvat v diskusi nebo na našem kontaktu.
Team KTB riders
Diskuse