kite Flysurfer Hybrid - technická recenze

Po souhrnu pocitů z testování kitu Flysurfer Hybrid se mrkneme na vychytávky a technické specifikace.

 

Obecné informace

Kite Flysurfer Hybrid má být dle výrobce velmi univerzální (tráva, voda, sníh), kompaktní, velmi lehký kite, který je uživatelsky tak přátelský, aby se na něm daly učit děti a současně využitelný i pro zkušené kitery do silného větru a na hydrofoil. Z dosavadních zkušeností s tímto drakem musím říct, že se to Flysurferu opravdu povedlo a drak je skutečně takový, jak ho výrobce popisuje.

 

kite Flysurfer Hybrid - snadné ovládání kite Flysurfer Hybrid - velmi malý při sbalení

 

Je navázaný na 4 line bar s vyvlátím na jednu přední šňůru a vyrábí se ve velikostech 2,5 / 3,5 / 5,5 / 7,5 / 9,5 a 11,5 mcož je poměrně slušný rozsah velikostí. Já měl možnost zatím testovat velikosti 3,5 a 5,5 m2.

 

kite Flysurfer Hybrid - technická recenze
 

Konstrukce vrchlíku

Konstrukce tohoto draka je alfou a omegou. Jak už název napovídá, jde o kombinaci více různých konstrukcí draka. Hybrid je přesně někde mezi Vironem, Peakem a Soulem. Z každého z těchto draků si současně převzal jejich hlavní výhody. Od Peaka si vzal neuvěřitelnou lehkost a velký výkon na m2, od Virona až srandovně jednoduché ovládání a restarty a od Soula trochu elegance, stability a schopnosti jízdy proti větru.

 

kite Flysurfer Hybrid  recenze - čelní pohled kite Flysurfer Hybrid  recenze - záda

 

Přední polovina draka a uši mají konstrukci uzavřené komory a zadní část vrchlíku tvoří pouze jedna vrstva látky. Nafouknuté komory zlepšují stabilitu a tvarovou stálost draka, kdežto zadní jednovrstvá část minimalizuje hmotnost. Z čelního pohledu Flysurfer Hybrid připomíná tvarem Virona. Profil křídla se blíží spíš k Soulovi a charakteristická jednovrstvá část zase připomíná Peaka.

Flysurfer Hybrid je ušitý z  kombinace materiálů XT-LIGHT a DLX+. Díky tomu je velmi lehký a současně odolný.

Vrchlík velikostí 2,5 - 7,5m je tvořen z 15 uzavřených komor, kdežto velikosti 9,5 a 11,5m mají komor 19. Důvodem je potřeba dosažení aerodynamicky čistšího profilu u velkých velikostí, aby s nimi i ve slabém větru bylo možné nastoupávat proti větru a nebyly příliš líné.
 

kite Flysurfer Hybrid recenze - ucho kite Flysurfer Hybrid  recenze - břicho

 

Pro někoho, kdo zná kity Flysurfer, Hybrid působí celkově trochu komicky. Je to jako by se Soul, Viron a Peak sešli na hodně velké párty a tohle z toho vzniklo :-D Něco takového se dost možná odehrálo i v hlavě hlavního designéra, kterým je Benni Bölli.

Kite má na náběžné hraně pouze jeden průduch stejně jako Viron, ovšem vzduchem se plní mnohem rychleji, protože se do draka vleze výrazně méně vzduchu díky tenčímu profilu a jen přední nafukovací polovině.

V náběžné hraně jsou schované měkké struny, které pomáhají držet její správný kulatý tvar zejména v silném větru a také urychlují plnění draka vzduchem po startu bez předfouknutí. Podobné struny najdeme i v žebrech jednovrstvé části draka, kde zajišťují lepší tvarovou stálost draka při pádu na náběžku a při restartech. Pozitivně se také podepisují na snížení flatrování jednovrstvé části při povoleném baru.

 

kite Flysurfer Hybrid  recenze - struny v náběžce kite Flysurfer Hybrid  recenze - struny v žebrech

 

Otvor pro vyfukování je umístěný ve středu draka na konci prostřední komory. Při strojení, je kvůli barevné stejnosti docela snadné přehlédnout, že je otevřený. Je potřeba na to trochu myslet. U jiných draků mám ve zvyku výfuk zavírat hned při srolování draka a při jeho dalším rozbalení už na to nemusím myslet. U hybrida se k výfuku po srolování už nedá dostat, protože je zarolovaný uprostřed draka. Možná i proto ho při strojení občas zapomenu zavřít :-)

Samozřejmostí je také samočistící systém draka pro odvádění vody a nečistot ušima ven jako mají i ostatní zavřené komory Flysurfer.

 

Vyvázání draka

I vyvázání Flysurferu Hybrid je tak trochu hybridní. Je vyvázaný podobně jako jiné uzavřené komory na 4 řady šňůr (A, B, C, Z) přes dobře známý mixer s možností nastavení profilu křídla, ale první řada vývazů (A) nese jisté prvky vyvázání trochu připomínající Virona. Při detailnějším pohledu je ale krásně vidět, že náběžná hrana je zvláštně vyvázaná do kříže, což výrazně zvyšuje tvarovou stálost vrchlíku a více ho zavírá do C.

Další zajímavostí je takzvaný "Performance Tunner". Jde o 3 uzlíky, na které je navázaná řada Z. Při navázání na uzlík nejdál od vrchlíku se odtoková hrana více uzavírá, drak má větší výkon a ostřejší reakce na řízení. Naopak při navázání na uzlík nejblíž k vrchlíku, je drak tupější / pomalejší a současně méně táhne. To je super při učení dětí s malou velikostí. Drak se dá trochu "otupit", nelítá tak splašeně a současně je tolik nepotahá, když přitáhnou na plno bar.

 

kite Flysurfer Hybrid  recenze - mixer kite Flysurfer Hybrid  recenze - Performance Tunner

 

Na odtokovce jsou šňůry navázané přes krátké pásky, které při zatáhnutí zkracují délku odtokové hrany, kterou je poté možné více uzavřít. Drak má díky tomu větší výkon a také se eliminuje flatrování odtokovky s přitaženým barem.

 

Větrný rozsah

Větrný rozsah je jednou z velkých předností nového kitu Flysurfer Hybrid. Díky své minimální hmotnosti letí prakticky v ničem (cca 1,5 m/s) podobně jako Flysurfer Peak. Na horní hranici zase díky hybridní konstrukci funguje i v silném větru, stejně jako uzavřené komory. Výrobce má v informacích orientační tabulku rozsahu větru. Ta určuje v jakém rozsahu kite létá nejlépe. Dle mých zkušeností výkonem sedí na cca 50 kg ridera na twintip prkně nebo pro dospělého 75 kg na hydrofoil.
 

kite Flysurfer Hybrid  recenze - rozsah větru


Další tabulka rozsahu větru porovnává i kity Soul a Sonic. Z toho, co jsem s kitem vyzkoušel, tato tabulka pro twintip docela odpovídá realitě. Tabulku pro Hydrofoil bych bral s rezervou. Uvádí spíš optimální rozsah větru, ale v reálu Flysurfer Hybrid na spodní hranici vykryje výrazně víc. Hraniční vítr jsem (63 kg) na hydrofoilu jezdil s 5,5 m velikostí kolem 4 - 4,5 m/s. V 5 - 6 m/s už je jízda i rozjezdy na pohodu.

 

 

Hydrofoil 8 - 16 kts 17 - 21 kts 22 - 26 kts 26+ kts
Rider weight x >80 kg SOUL 21, 18, 15
SONIC 21, 18, 15
SOUL 12, 10
SONIC 13, 11
HYBRID 5.5, 3.5 HYBRID 2.5
Rider weight 60 - 75 kg SOUL 15, 12
SONIC 15, 13
HYBRID 9.5
HYBRID 7.5, 5.5
SOUL 8
HYBRID 3.5 HYBRID 2.5
Rider weight 50 - 60 kg SOUL 10
SONIC 9
HYBRID 9.5
HYBRID 7.5, 5.5
SOUL 6
HYBRID 3.5 HYBRID 2.5
Children HYBRID 5.5 HYBRID 3.5 HYBRID 2.5 n/a

 

Twintip 8 - 16 kts 17 - 21 kts 22 - 28 kts 26+ kts
Rider weight x >80 kg SOUL 21, 18, 15
SONIC 21, 18, 15
HYBRID 11.5
SOUL 12, 10
SONIC 13, 11
HYBRID 9.5
HYBRID 7.5, 5.5, 3.5 HYBRID 5.5, 3.5
Rider weight 60 - 75 kg SOUL 12, 10
SONIC 13, 11
HYBRID 11.5, 9.5
HYBRID 9.5, 7.5
SOUL 8, 6
HYBRID 5.5, 3.5 HYBRID 3.5
Rider weight 50 - 60 kg SOUL 10
SONIC 9
HYBRID 9.5
HYBRID 7.5, 5.5
SOUL 6
HYBRID 3.5 HYBRID 3.5
Children HYBRID 7.5 HYBRID 5.5, 3.5 HYBRID 3.5, 2.5 n/a

 

Restarty

Restarty jsou s Hybridem velmi jednoduché. Startuj prakticky jako nafukovačka a ve slabém větru si troufnu říct, že ještě výrazně lépe a to hlavně v rukách začátečníků. Foukačky mají ve slabém větru tendenci se při odlepení ucha z vody přebrzdit a padat dozadu na odtokovku a v kraji okna výrazně padat dolů, což Hybrid prakticky vůbec nedělá. Pří výuce se tak daleko míň času tráví zvedáním draka, což urychluje progress a zvyšuje zábavnost nejen pro děti.

Nejlepší postup pro restarty Hybridu po pádu na náběžku je jednou rukou přitáhnout bar čímž se odtokovka krásně napne a nabere vítr. Pak druhou rukou zatáhnout za protilehlou řídící šňůru (levou rukou držím bar na levé straně = tahám za pravou řídící šňůru) a drak se velmi ochotně otočí přes ucho náběžkou nahoru a startuje.

Pokud Hybrid spadne na kraji okna a uši si lehnou na sebe tak, že se drak nenapíná větrem, stačí chvíli počkat, až drak couvne do okna a být připravený ho řídit směrem nahoru. Drak se po zacouvání začne sám překlápět na odtokovku, nabírat vír a startovat šikmo vzhůru ke kraji okna. Oba způsoby hravě zvládnou i děti a to klidně ve větru 3 - 4 m/s, kdy je zvedání nafukovačky skoro nemožné. To dává dětem možnost se plnohodnotně učit s kitem ve velmi bezpečných podmínkách.

 

 

Doporučený bar

Kite Flysurfer Hybrid je kompatibilní se všemi současně vyráběnými bary Flysurfer (a i většinou 4 line barů jiných výrobců). To je super, protože si každý může vybrat bar dle svých osobních preferencí. Já testoval Hybrida na baru Flysurfer Connect2 s 21m šňůrami. Na tomto kitu asi stejně nikdo nebude sázet nějaký wakestyle nebo hodně vysoké polety, takže na baru mi k tomuto kitu nejvíc sedí jednoduchost, bezpečnost a malá hmotnost na přenášení v batohu na horách.

Výrobce doporučuje na různé velikosti Hybrida různé délky šňůr i různé bary a jejich velikosti. Dává smysl, že větší drak vyžaduje více místa na manévrování s ním a snese i delší ráhno, aby byl obratnější.
 

Kite Control Bar Flying Line Length
HYBRID 11.5, 9.5 FORCE Control Bar [M] [L]
INFINITY XX Control Bar [M] [L]
RACE Control Bar
CONNECT Control Bar
23 m - 17 m
HYBRID 7.5, 5.5 FORCE Control Bar [M]
INFINITY XX Control [M] [S]
RACE Control Bar
CONNECT Control Bar
21 m - 14 m
HYBRID 3.5, 2.5 FORCE Control Bar [S]
CONNECT Control Bar
17 m - 14 m

 

Technické parametry

Zajímavé je srovnání hmotností vrchlíku Hybridu a Peaka. S přepočtem na plochu draka a vzetím do úvahy, že Hybrid má na mplochy trošku větší výkon než Peak, mi vychází, že Hybrid, je ještě o něco lehčí než Peak!

 

PEAK 3 4 5 6 8 11 13
hmotnost kite + vývaz 0,52 kg 0,68 kg 0,82 kg 0,88 kg 0,96 kg 1,32 kg 1,50 kg
HYBRID 2.5 3.5 - 5,5 7.5 9.5 11,5
hmotnost kite + vývaz 0,42 kg 0,52 kg - 0,74 kg 0,94 kg 1,12 kg 1,40 kg
rozdíl hmotnosti - 0,10 kg - 0,16 kg - -0,14 kg - 0,12 kg - 0,10 kg - 0,10 kg

 

Za mě, je kite Flysurfer Hybrid mistrovské dílo, protože neznám žádný jiný kite, který by byl tak extrémně univerzální. Rozsah větru od absolutního minima až po silný vítr. Pro kitery od začínajících dětí až pro velmi zkušené kitery na zábavný, bezpečný freeride a velmi snadná jízda a restarty v kombinaci s hydrofoilem.

Přesně jak tvrdí Flysurfer: "Hybrid je kite, který patří do každé kiterské rodiny." A tak i já brzy jeden budu mít doma. Navíc náš 2,5 roku starý Vojta se do lítání s drakem zamiloval a moc ho to baví, takže kdo ví, jestli za nějaký rok nepořídím i nejmenší velikost, protože dětskému štěstí se těžko odolává :-)

 

kite Flysurfer Hybrid recenze - super pro děti kite Flysurfer Hybrid 3,5m - super pro děti

 

Chceš si nového Hybrida otestovat? Napiš mi na kontakty v profilu a domluvíme nějakou testovačku :-)
Možnost testovat bude také v centrech kite kurzů. Ve letních centrech na Neretvě v Chorvatsku, v Hurghádě v Egyptě ai během zimních snowkiting kurzů na Božím Daru.

Čau, Leguán

Doporučené produkty1