Naish Thrust hydrofoil (jumbo foil)
Naish v těchto dnech vypustil mocně rozsáhlou řadu modulárních foil křídel, nohou a jejich příslušenství. Obecně foiling prožívá v dnešních dnech neuvěřitelný boom jak v rostoucím množství výbavy, kdy si můžete vybrat jak křídlo od 400cm2 až po 2450cm2 a nohy od možná 30cm do 120cm a prken bez výtlaku až po výtlak ke 200litrům.
Proto nastává otázka – k čemu to, je to vůbec k něčemu dobrý? (obzvlášť, když většina kiterů jezdí křídlo okolo 600cm2 a nohu okolo 90cm).
Ke mně se shodou okolností před dovolenou dostal fungl nový windsurf foil Naish Thrust, takže musím poděkovat Lence z Kiteboarding.cz za to, že mi nabídla možnost půjčit si výbavičku, která sice není primárně vůbec na kite, ale je určen pro windsurfing.
Pojďme si v krátkosti představit, zda to bylo vůbec jezditelné.
Naish Thrust windsurf se ke mně dostal se 70cm nohou. Velikost hlavního křídla je 1220cm2, což už je pořádná lopata na kitefoiling vzhledem k tomu, že moje Nobile foil křídlo má plochu lehce nad 600cm2. (Samozřejmě jsou i větší, ale s těmi jsem ještě neměl tu čest).
Vzhledem k tomu, že jsem nemajetný kiter a mám rád modulární věci, vzal jsem vrtačku a provrtal starý kite-wakeskate od Naishe. (Ještě předtím jsem ho položil do vany a na něj položil rozložený foil, jestli se mi ta moje těžká wakeskate kraksna nepotopí). Překvapivě nepotopilo a tak jsem mohl wakeskate a foil Naish Thrust připojit velmi profi spojem a lá „a je to“ k sobě na dobu neurčitou. Což o to, skate je sice těžký, na druhou stranu je pevný, polstrovaný a malý, takže jako „levitační podložka“, jak nazývám malinká foilová prkna, by mohl posloužit.
Foila jsem několikrát vyzkoušel v českém poryvovém větru na lokálním rybníku a dost dní v Řecku, když se mi na mých stařičkých kitech umístěných v truhle odlepily ventilky a tak mi nezbylo nic jiného než můj malý Torch 9.
Bál jsem se, že foil s plochou 2x větší než klasický kitový bude nejezditelný, jenže opak se ukázal pravdou. Je jezditelný a jak!
A ještě k tomu je to strašná pohoda a sranda. Nejen že je stabilnější než malé foily, ale opravdu vztlakuje snad při nulové rychlosti. Díky „delta“ křídlu také zvládá levitovat i v celkem hodně „natažené“ (piloti vědí) poloze.
Z ničeho nic jsem si já, i jako nefoiler, připadal jako mnohem víc vyježděný borec, jezdil si zatáčky, po větru, proti větru jak se mi líbilo k tomu s 9m2 foukačkou céčkem, když ostatním horko těžko jezdily 12ky a 15ky kity.
Zajimavý pocit...
V Řecku jsme se dostali mimo rovný český rybník také na chop, kde jsem se bál, že 70cm vysoká noha bude prostě problém a budu vyskakovat ven z vln…jenže co se stalo, světe div se – zjistil jsem že velké křídlo nohama jen tak nepřetlačím a tak mi krásně pod vodou kopíruje tvar vlnek. Samozřejmě, nejedná se o takovou „řežbu“ vlnek jako s malým prknem, ale na druhou stranu to je strašná pohoda HOUPAT se na vlnkách, protože jedeš o poznání pomaleji. Není potřeba se bát, že by se jednalo o nějaké kopance do nohou srovnatelné jako při jízdě na mnohem menším chopu s twintipem ale fakt: jen trošku zpomalíš a máš krásné houpání.
V podstatě je za mě tento pocit srovnatelný s jízdou mimo sjezdovku na snowboardu v tom nejjemnějším prašanu. I Míra Hořejší při zkoušení téhle lopaty ho nazval okamžitě jumbo foilem a hned si na něm zkusil pár netradičních změn směru, které jinak na svém foilu nedává.
Takže výsledek je jasný: I když tenhle foil není na lámání rychlostních rekordů, tak pro někoho kdo chce pohodové klidné svezení buď ve slabém větru, nebo s malým kitem, tohle může být to pravé ořechové. Řezači vln a lámači rychlostních rekordů si najdou svoje žiletky a je to dobře, ale pro nás, pohodlné rekreační kitery by právě tohle mohla být trefa do černého.
Zajímá tě jaké je to s velkým foilem? Jsou podle tebe někde limity „jak velké křídlo už se na kitu jezdit neoplatí“ ? Proč a jaké?
Letu zdar, Kulis