Oblečení na kiting ve studené vodě

Léto už klepe na dveře a nedočkavci řeší, co si obléct na vodu, aby nebyla zima...

Postupně si projdeme, co všechno si můžeš obléct, aby ti bylo na vodě při kitingu nebo i jiných sportech teplo.

 

 

Neopren

Základem tepelného komfortu při sportech na vodě je kvalitní neoprén. Bez toho to jednoduše nepůjde. V našich podmínkách bych jednoznačně doporučil tloušťku 4 nebo 5mm. Tenčí má smysl jen přes léto, ale na podzim a na jaře je tlustší neopren skoro nutnost. Jak neopren funguje a popis jednotlivých typů najdeš tady ve starším článku.

panský neopren GUL Flexor III panský neopren GUL Flexor III - zada

 

Thermo prádlo

pokud nemám dost tlustý neoprén a nechci si kupovat nový, můžu sáhnout po thermo prádle určeném i na vodní sporty. Funguje jako další izolační vrstva, která drží ohřátou vodu na těle. Thermo prádlo se vždy obléká pod neoprén a jeho velkou výhodou je rychlé schnutí, možnost klasického praní v pračce a tím i lepší hygiena. Lozit po ránu do neopénu, který nestihl přes noc uschnout, není nic příjemného, ale v suchém thermo prádle je to daleko větší pohoda. Thermo prádlo navíc najde využití i při zimních sportech a snowkitingu.

termo tricko s dlouhym rukavem GUL Evotherm thermo kalhoty gul evotherm fl trousers

 

Neoprenové tričko / vesta

Jinou variantou zateplovací vrstvy pod neopren je tričko nebo vesta z tenkého neoprenu. Tato vrstva slouží jako zvětšení tloušťky neoprenu a tepelného komfortu. Některé vesty mají i integrovanou kuklu, která zabrání pronikání vody kolem límce přímo na kůži, jak se to může stávat u běžné kukly. Tričko nebo vesta se navíc dá nosit i samostně v teplejším počasí, kdy to ale ještě není na holé tělo nebo jako ochrana proti slunci či požahání od medůz.
 

Neoprenové tričko Prolimot Revolution  neoprenová vesta s kapucí GUL

Neoprenová kukla / čepice

Další zbraní proti zimě je pokrývka hlavy. Je známo, že přes hlavu jsou v chladném prostředí velké ztráty tepla. Proto je na místě tyto ztráty minimalizovat třeba neoprenovou kuklou. Nezdá se to, ale neoprenová čepice nebo kukla udělá ve studené vodě v tepelném komfortu velký rozdíl.

kukla-gul-twin-neck-hood.jpgneoprenova cepice Prolimit Arctic

Neoprenové rukavice

Rukavice jsou důležité v opravdu studené vodě. Že rukavice potřebujete, poznáte tak, že v rukách ztrácíte cit. Nejen, že to je nepříjemné, ale hlavně nebezpečné. Dokážeš s promrzlýma rukama na jistotu odstřelit draka?... Rukavice navíc chrání i před poraněním a tvořením puchýřů, které všichni wakestyleři i vodáci znají.

neoprenove-rukavice-1-5mm-gul-windward.jpgFlexor-3mm-liquidseam-bs-glove

 

Neoprénové boty

Tato část oblečení je mně osobně asi nejméně příjemná, protože mám rád, když mám v nohách dobrý cit a kontrolu nad prknem. Když je ale tak studená voda, že už nohy ani necítím, nic jiného, než obout boty, nezbyde. To je ale případ klasických starých bot. Dnes už jsou k dostání i boty přímo pro kitery, ve kterých je cit dost podobný bosé noze, takže tolik neomezují.

Neoprenove-boty-3-mm-GUL-Flexor Neoprenove-boty-3mm-GUL-Flexor-

 

Neoprenová mikina / kabát

Další vychytávkou pro kitery, kteří mají rádi teploučko, je neoprenová mikina. Některé mikiny jsou dělané přímo pro kitery a surfaře, takže mají možnost obléct trapéz pod a ven prostrčit dírou jen hák. Trapéz tím pádem nevyjíždí nahoru. V neoprenové mikině se dá s klidem i jezdit, nebo ji na sebe jen navléct, aby mě neofouklo, když vylezu z vody. Ideální je, pokud má mikina i kapuci. Ta najde vyžití hlavně na břehu, nebo i kite instruktorů, kteři musí dlouhé hodiny stát ve studené vodě. Neoprenové kabáty jsou spíš výsadou rybářů, yachtařů nebo kite instruktorů.
Více si o mikině můžeš přečíst v recenzi od Yenyka.
 

Neoprenova mikina GUL - Yenyk Rujana

 

Spraytop

Spraytop je bunda pro vodní sporty, která ttvoří vodě nepropustnou vrstvu a v kombinaci s neoprenem tak výrazně zvyšuje tepelný komfort. Při kitingu je to takový kompromis mezi mokrým a suchým neoprenem. Více se o bundě dočeteš v recenzi od Radka.


Spraytop GUL Balistic

 

Suchý oblek

Nejteplejší variantou oblečení do vody je suchý oblek "sucháč", pod který se oblečeš podle teploty. Nevýhodou je, že se v něm špatně plave a při skákání a pádech do něj většinou nateče. Často ho ale používají klidnější kiteři a instruktoři, kteří chtějí i v extrémně studené vodě zůstat v teple.

suchy-oblek-kitegul-code-zero-stretch-uzip-drysuit fleecovy-oblek-GUL-Radiation-Undersuit

 

Osobně jezdím do teploty vody cca 7°C A to si na sebe beru 5mm dlouhý neopren + 3 mm short + neoprenova čepice a rukavice. Boty si beru jen když chci jezdit delší dobu. A jak jsou na tom ostatní ostřílení kiteři? Jaký je váš návod na studenou vodu?

Čau, Leguán