Online škola kiteboardingu - Learn to Fly - EP. 4
V epizodě č.4 online kite školy Learn to Fly nás holky Janina a Anita seznámí s vybavením pro kiteboarding.
Bez vybavení kiteboarding dělat nejde a bez správného vybavení, to jde jen velmi těžko. Je proto důležité výběru správného vybavení věnovat pozornost. Na správném vybavení bude progress začátečníka mnohem rychlejší, bezpečnější a také zábavnější.
Kite
V případě kitu bude při výběru zásadní jeho velikost, která bude závislá hlavně na síle větru a hmotnosti kitera. Víc o výběru správné velikosti najdeš tady v článku. Na kitu je dobré znát, jak se nazávají jeho jednotlivé části. Náběžná hrana (tlustá přední trubka), odtoková hrana (tenký "hadrový" konec), vyvázání draka (větvění šňůr u draka), spíry (menší trubky napříč drakem) a uši (prvý a levý konec draka). Spíry se také dají uzavřít svorkou na hadičce, což zvyšeje bezpečnost na hluboké vodě, protože kdyby došlo k poškození draka, nevyfoukne se celý a dá se tak využít jako záchranný plovák.
Bar
Bar většinou volíme podle doporučení výrobce a typu kitu (4 nebo 5 šňůrový) a bývá na výběr třeba ze 2 - 3 modelů, které všechny budou plnit požadovanou funkci a to je ovládání draka. Bar se skládá z mnoha částí, ktré mají své názvy a je dobé je znát. Potřeba je tké se zeznámit s barevným označením levé a pravé strany baru pro správné navázání na draka a následně správné ovládání draka levá / pravá. Každý výrobce také může mít trochu jinak řešený bezpečnostní systém, který je nutné dobře znát a umět použít i poslepu, protože v krizové situaci často není na váhání čas.
Trapéz
Trapéz tvoří spojovací prvek mezi kiterem a drakem. Má za úkol roznášet sílu draka na tělo kitera, tak aby to bylo pohodlné a také bezpečné. Trapézy mohou být sedací s popruhy pod zadek nebo bederní pouze kolem pasu a zejména u bederních potom v celé škále tvrdosí od měkkých až po zcela tvrdé skořepiny. Nejdůlěžitější pro začátečníka však je, aby trapéz dobře seděl na tělo a nekde netlačil nebo nedřel a správně držel na svém místě.
Kiteboard
Kiteboardů je také několik typů, ale pro začátek je nejlepší klasické twintip prkno. Velikost je pak vhodné zvolit hlavně podle váhy kitera a také úrovni dovedností a stylu jízdy. Více o výběru velikosti najdeš tady v článku.
Výběr toho správného vybavení na míru je docela věda. Nezkušený začátečník si s výběrem často moc neví rady a je spíše odkázán na doporučení prodejce (který ale může být motivován něčím jiným než následnou spokojeností kupujícího) nebo na rady zkušených kiterů či kite instruktorů přímo na kite kurzu, kde také bývá možnost si vybavení pod dozorem vyzkoušet, osahat a udělat si tak na vlasní kůži lepší představu, jaké vybavení bude potřeba.
Kdo by chtěl jít touto cestou, může se přihlásit na kite kurz ve škole BUSSAN. Zima bude ideální příležitostí, kdy začít s kitingem, protože na sněhu je to jednodušší než na vodě a snowkiting je pro kitesurfing snad nejlepší průpravou.
Čau příště u dalšího dílu, Leguán
Diskuse