Proč odsolit draka?

Mezi zkušenými kitery se ví, že drak by se měl po návratu od moře takzvaně odsolit. Ale proč? Co si to po sezóně zase připomenout? 

Na stavárně jsme se učili o tom, jak sůl ze zimních posypů dokáže například rozdrobit betonovou dlažbu nebo odlupovat omítky domů. Něco podobného dělá i s drakem.
 

Jak sůl škodí kitu

Slaná voda z moře se při "vykoupání" draka dostane do látky a šňůr. Poté co dojezdíme, necháme draka usušit a už tady se začínají dít zajímavé věci. Voda se odpařuje, ale sůl ne. Ta zůstává na drakovi a s ubývající vodou začíná krystalizovat. Mezi vlákny, tvořící tkaninu draka a šňůry se vytváří obrovské množství mikroskopických krystalů soli, které postupně rostou. Ty se snaží zachovat si tvar daný krystalovou mřížkou a tak si dělají prostor, tím že roztahují, trhají a řežou ostrými hranami vlákna materiálu.
 

Proč odsolit draka - jak to nemá vypadat....

 

Kdyby se tento proces namočení a usušení zopakoval třeba 10x během dvou týdnů dovolené, nic tak hrozného se ještě neděje. Ale pokud draka po příjezdu z dovolené neodsolíte, ostré krystalky soli zůstávají jako spousta malých žiletek v drakovi a jak se s drakem lítá, plachta se ohýbá, třepe, při balení draka skládáte a mačkáte do batohu, krystalky sem tam proříznou nějaké to vlákno v látce.
 

Proč odsolit draka + sprchování draka na zahradě


Taky víme, že sůl na sebe ráda poutá vodu a rozpouští sníh a led, takže slaný drak vám na sněhu většinou slušně navlhne, ztěžkne a hůř lítá. To také způsobí, že se některé krystalky rozpustí a při sušení doma u radiátoru zase vykrystalizují.

Když to takto děláte celý rok, na stavu materiálu se to projeví jako klasické opotřebení („vylítání“) draka. Ovšem výrazněji než je opotřebení užíváním draka odsoleného.

Hodně zasoleného draka poznáte při olíznutí plachty nebo šňůr slanou chutí, nebo na tmavších tkaninách sůl vytváří bílé „mapy“ (i na batohu draka). Drak taky venku často navlhá a to i v mrazu na sněhu, kde by měl zůstat suchý.

 

Proč odsolit draka - zasolený kite bag

 

Jak draka odsolit

Draka a šňůry (ale také trapéz, neopren a kite bag) je potřeba odsolit sladkou vodou, ideálně výživným poježděním někde na jezeře, hadicí na zahradě, v dětském bazénku nebo i ve vaně (vyzkoušeno s 15m komorákem). S trochou důvtipu se to dá zvládnout i na balkóně ve velkém lavóru. Rozložit draka na zem a osprchovat ho je ideální u nafukovačky, ale u komorových kitů to nestačí, protože sůl zůstává i uvnitř. Komorového draka je tedy potřeba pořádně vystříkat vodou i uvnitř, popřípadě do něj na jednom uchu napustit větší množství vody třeba ve vaně nebo lavóru a draka vanou postupně protáhnout od jednoho ucha k druhému.

 

Proč odsolit draka - napouštění ucha vodou Proč odsolit draka - protahování draka lavorem

Proč odsolit draka - půlka už je hotová Proč odsolit draka - rovnou pověsit na sušení

 

Voda uvnitř postupně protéká komorami, rozpouští a odnáší sůl. Výsledkem je krásně odsolený, ale totálně promočený drak. Sušení je nejrychlejší venku, když drak letí. Je možné taky prohánět drakem vzduch nějakým větrákem nebo ve slabém větru na čistém povrchu využít pár pytlíků s pískem a dát draka do polohy na sušení, aby vzduch proudil do nafukovacích průduchů.

 

Proč odsolit draka - sušení ve slabém větru


Životnost zasoleného draka i šňůr je při jeho používání výrazně menší než životnost draka, který je po příjezdu od moře odsolený. U draka za 70 tisíc je pak velký rozdíl, jestli bude sloužit 3 nebo 8 roků ;-)

Čau a starejte se o své poletuchy, ať dlouho slouží, na závěr vídko s kitem a hromadou soli :-)
Leguán