Recept na nejlepší hydrofoil

Rodák z Čech, který promlouvá nejvíc do světové tour hydrofoilu, promluvil i v rozhovoru...
 

úvod

Hydrofoil kiteboarding je jednou z nejrychlejších disciplín mezi kite závody. Nabírá na popularitě také s blížící se Olympiádou v Paříži 2024, kde bude zařazená nějaká podoba kitingu vůbec poprvé. Pokud někdo sleduje IKA Formula kite Class nebo dokonce přemýšlí o účasti, určite si všimne, že špičce startovního pole vévodí foily značky Mikes Lab - pojmenované podle tvůrce "Mika" Zajíčka. 
Když jsem viděl s tímto mágem rozhovor pro stránku Hydrofoil News, tak jsem se ho se svolením autora i schválením Mika pokusil přeložit, pro přiblížení odkazu zlatých českých ručiček.
 

Kite-race-hydrofoil-Mikes-Lab-(1).jpg

 

Rozhovor

Majku, můžeš nám ve zkratce říct něco o sobě a co jsi dělal před založením Mikeslab?

Narodil jsem se v Praze – toho času v Československu. S bráchou jsme kvůli politcké situaci úspěšně uprchli a začali nový život v USA. Než jsem začal dělat prkna, pracoval jsem jako truhlář nebo na stavbách. Byli to dobré časy a byla sranda. Naučil jsem se hodně o nástrojích a nářadí, což je využitelné i na boardy a foily dnes.
 

Jak tě napadlo začít dělat nejprve race boardy a pak hydrofoil?

Nápady na receboard sahají dále než samotný kiting. V Česku jsem začal dělat windsurfing board už někdy v roce 1978. Potom v USA jsem udělal první v roce 1985. Skoro po desti letech co jsem se boardshapingu věnoval, si ode mě objednal board Matt Pritchard. Tato windsurf leganda začala na mém prkně dominovat scéně. Od té chvíle se to začalo nabalovat jako sněhová koule, až moje boardy užívali top windsurfeři na světové tour.
Když přišel na scénu kiteracing, tak jsem přirozeně přešel k němu. S hydrofoilem na přelomu 2013/2014 jsem přistoupil jako k zábavnému projektu a experimentu. Dobrý kamarád designer Stefano Moris začal s CAD modely a formama a já se pustil do výroby. Od experimentu jsme se dostali až tam kde jsme teď!


Kite hydrofoil race tour
 

Je produkce z uhlíkových vláken na vaší úrovni náročná a jak jste organizovaní?

Produkce na vysoké úrovni znamená jak vysokou kvalitu, tak i kvantitu a dělat obojí je skoro nemožné. Vysoká kvalita lze dosáhnout jen neustálím zelpšováním vlastních zkušeností nebo vzdeláváním v oblasti kompozitů. V mládi mě vůbec nanapadlo, že by něco takového co dělám dnes mohlo existovat. Byla to pro mě ještě nedostupná specialita. Produkce na současné úrovni je taky dost náročná na cenu forem, nástrojů a vůbec vybavení. Je to všechno hodně náročné a prácné pro vysokou kvalitu je potřeba investovat taky obrovské množství času. Ve zkratce dělat HF je složité, ale díky práci Stefana na designu v pozadí se mohu koncentrovat na výrobu a testování.
 

Tvoje hydrofoily vždy vyhrávají mnoho světových šampionátů, pokaždé dosáhnou svělých výsledků v závodech, tak co je to tajemnství?

Tajemství top foilů je můj téměř fanatický zájem jak udělat každý další foil pro open class i prototypy lepší a lepší než předchozí. Taky pomáhá možnost vzít ho hned na vodu. Nemám čas na poznámky, ale jezdím a opakuji přesně to co jsem si představoval zlepšit. Dle potřeby okamžitě upravuji a ladím, což je pro vývoj rozhodující. Všechno se počítá – technologie výroby, použitý material, povrchová uprava, sestavení, úhly náběhu … jo prostě všechno spolu musí ladit. Není to tajemství, ale jednoduché to není.


mikeslab-hydrofoil-flysurfer-2.jpg
 

Jaktože jsi vždycky o krok napřed před ostatními?

Spolupracuji s nejlepšími race jezdci s výbornými schopnostmi pomoci při testování a já osobně taky vyzkouším všechno co vypustím do světa a tak to fakt chci. Kombinace schopností tvořit i foilovat se skvělou zpětnou vazbou top jezdců mě drží tam, kde jsem. Se Stefanem máme synergii, která pohání náš svělý vývojový tým. Klíčovým faktorem našeho úspěsného vývoje je rychlost s jakou se dostaneme od nápadu přes CAD a hotové formy až po chvilku, kdy foil testuji.
 

Testuješ hlavně sám, nebo ti v tom hodně pomáhají prorideři jako Daniela Moroz, Nico Parlier a Riccardo Leccese?

Nejvíc se na mém úspěchu podílel Nico Parlier, Johny Heinekin, Rikki Leccese a v poslední době i Connor Bainbridge.
 

Široký přehled trhu s HF v roce 2019 ukazuje jak velké značky tak zakázkové výrobce jako ty. Je tam někdo nebo jiná firma, která tě inspiruje k novým nápadům?

Nápady dostávám od jezdců, jen jsou často protichůdné, což máme společné s ostatními značkami. Přemýšlením o zpětné vazbě závodníků a jejím propojení s našim designem a skladbou vrstev, přicházím na to co mám udělat lépe. 
 

Loni Maxime Nocher vyměnil svůj foil za Mikeslab a začal znovu vítězit. Čí je to zásluha?

Je vždy pěkné vidět naše foily na stupních vítězů, ale zásluha připadá Maximovi, protože je super stabilní během závodu. Nemusí být všude nejrychlejší, ale jede stabilně a odhodlaně, proto vyhrává.
 

Koupit v Evropě tvůj výtvor je srovnatelné jako čekací doba na nové Ferrari, proč se nepřestěhuješ do Itálie?:))

Mám dost stěhování, nedokážu si to představit. Trvalo mi dost dlouho se naučit anglicky jak mluvím teď.
 

Máš nějaké chystané novinky pro HF news web?

Dělám co přijde, nedělám velké plány dopředu, dělám to co je zrovna potřeba udělat a vývoj teď jde poměleji, ale o to rafinovaněji. 


Díky za tvůj čas věnovaný HydrofoilNews...
 

Sergio Marcolini
Stefano Moris
for Hydrofoil News 2019.


mike-zajicek-4.jpg


 

Letošní sezóna

Rozhovor vznikal na začátku závodní sezóny a letos se pořadí na předních příčkách trochu promíchalo. Prosadil se mladý Flysurfer rider Theo de Ramecourt jezdící jak jinak než extrémně vyšlechtěný Sonic VMG. Co se ovšem nezměnilo je, že první 3 příčky opět obsadili foily od MikaLab.

Jestli nejsi zrovna jezdec s ambicema reprezentovat nás na Olympiádě, ale rád bys hydrofoil jezdil, tak si stačí vybrat z rozširující se nabídky zde na webu.


theo-de-ramecourt.jpg

 

Čau, ať to sviští, Mára