Rozdíly mezi neoprenem "suchým" a "polosuchým"

Občas se setkávám s kitery, kteří nemají úplně jasno v tom, co to vlastně je polosuchý neopren a jaký je rozdíl mezi neoprenem polosuchým a suchým. Navíc teď na začátku sezóny bude toto téma řešit dost nováčků, co, už se nemůžou dočkat vody. Pokusím se to v tomto krátkém článku objasnit.
 

Neopren polosuchý (pogumovaný)

Jedná se o klasický "mokrý" neopren, který má ve své skladbě vodě nepropustnou nebo jen špatně propustnou vrstvu. Například místo povrchového textilního úpletu tenkou vrstvu celistvé hladké gumy. Tento typ neoprenu se vyznačuje lepšími izolačními vlastnostmi než klasické (většinou levnější) neopreny. Nepropustná vrstva brání výměně vody nasáklé v neoprenu a lépe tak udrží ohřátou vodu na těle. Z vlastní zkušenosti vím, že když v takovém neoprenu vlezu do vody a nenaberu si třeba límcem, ještě po několika minutách mám tělo v suchu. Odtud asi označení "polosuchý"

 

pánský neoprén 5/4 Billabong Furnace Natural Pánský neoprén 5/3 Prolimit Fusion Freezip

 

Další výhodou nepropustné povrchové vrstvy je, že na větru rychle oschne a brání tak ochlazování neoprenu odparem. Podobnou funkci může mít i vodě odpudivá povrchová pletená vrstva. U klasických kašírových neoprenů se totiž nasáklá voda z neoprenu na větru postupně odpařuje a neopren se tím ochlazuje. Naopak nevýhodou pogumovaného neoprenu je menší odolnost proti poškození a z pravidla vyšší cena. Je vhodný pro všestranné použití zejména do chladnější vody. Nevýhodou pak je pomalejší sušení.

 

Suchý neopren (suchý oblek / sucháč)

Ve skutečnosti se vlastně ani nejedná o neopren (suchý oblek není vyroben z neoprenové pěny). Stěna suchého obleku je tenká, složená z pevné textilie, která je z vnitřní strany potažena gumovým zátěrem zajišťujícím vodotěsnost. Součástí suchého obleku jsou i propracované vodotěsné zipy a manžety kolem krku, na konci rukávů a nohavic. Sucháč funguje podobně jako vodácký pytel. Má za úkol, aby tělo zůstalo co nejvíce v suchu. Sám o sobě ale nedokáže dobře izolovat teplo.

 

suchý oblek PROLIMIT Nordic Drysuit Steel Blue

 

Tepelnou izolaci zajišťuje oblečení pod samotným suchým oblekem. Je proto potřeba se pod něj vhodně obléct (speciální fleecové obleky a thermo prádlo nebo i klasické tepláky a mikina)

 

suchý neopren Prolimit Nordic


Výhodou je rychlé sušení obleku a možnost se pod něj obléct podle aktuální teploty vody. Nevýhodou je, že při skákání a dopadech do vody do obleku stejně občas trochu vody nateče, i tak ale stále dobře izoluje teplo. Další nevýhodou je vysoká cena zpravidla nad hranicí 10 000 Kč a také fakt, že při protržení suchého obleku do něj nateče hodně vody a ztrácí při delších pobytech ve vodě svou funkci. Je výbornou volbou třeba pro instruktory, kteří velkou část dne stojí ve studené vodě s minimem pohybu, nebo pro neskákající kitery, kteří se chtějí povozit třeba i v hodně studené vodě.

Tak hurá na vodu :-)
Leguán

Doporučené produkty6