Split snowboard - co vše musí mít

Splitboardy na sněhu se těší stále větší popularitě a laik se jen těžko vyzná ve složité změti vybavení. Podíváme se, co všechno je potřeba pořídit, než bude prkno plnit svou úlohu.

V tomto článku se budeme zabývat pouze vybavením, které přímo souvisí se samotným splitboardem, o ostatním vybavení potřebném na tůry do hor už jsem psal dříve.
 

Splitboard (split snowboard)

Splitboard je základem a jak už to u základů bývá, taky nejdůležitější součástí. Splitboardů je už dnes na trhu hodně a nesprávná volba by se mohla zbytečně prodražit. Splitboardy jsou nejčastěji směrové, to znamená, že prkno není stranově symetrické, což je třeba pro kitera problém, protože bude jezdit na obě strany. U některých splitboardů je směrovost velmi výrazná hned na první pohled odlišným tvarem špičky a patky (ocasu) prkna. U jiných je tvar symetrický a jen inserty na vázání jsou posunuté kousek dozadu, což se většinou dá eliminovat díky většímu počtu insertů a možnosti posunout si vázání i symetricky. To, zda se jedná o směrové (directional) nebo twintip prkno, by mělo vždy být uvedeno v jeho popisu.

co všechno musí mít split snowboard - 2020 Nobile splitboards

Stoupací pásy

Stoupací (tulení) pásy jsou nenápadná, ale velice důležitá část splitboardu. Bez nich totiž bude splitboard ani ne poloviční, protože "nebude umět" chodit do kopce a to je právě jeho hlavní výhodou proti snowboardu. Kdo nemá tušení, o co jde, může si pásy představit jako takovou kožešinu s chlupy, která se nalepí ze spodu skoro na celou skluznici "lyží". Chlupy na pásech jsou otočené všechny jedním směrem a díky tomu jedním směrem hezky kloužou a opačným naopak drhnou. Dříve se pásy vyráběly z tulení kůže s tvrdými chlupy, dnes už se vyrábí z kombinací přírodních (mohair) a umělých (nylon) vláken přilepených na textilním pásu, který je z druhé strany upraven lepidlem či adhezí pro možnost opakovaného přilepení a odlepení na "lyži" + na špičce a patě bývá háček pro uchycení na konce "lyže"

Jak se o takové pásy starat, je kapitola sama o sobě, o tom zas někdy příště :-)
 

Co musi mít split snowboard - Splitboard stoupaci pasy Montana

 

Splitboard / snowboard vázání

U vázání je už dnes také velké množství výrobců a různých systémů. Asi nejrozšířenějším systémem je Voilé, na který vyrábí kompatibilní vázání několik výrobců včetně SP a je možné použít dokonce i běžné vázání na snowboard. Při použití běžného vázání na snowboard, je potřeba počítat s přidanou hmotností v podobě "redukce" která je u běžného vázání nezbytná, víc v odstavci Interface. Výhodou je určitě také možnost obouvání přes patu i klasicky vrchem přes ráčny (systém multientry). Tohle většinou oceníš hlavně ve chvíli, kdy se s těžkým batohem na zádech svalíš do hlubokého prašanu a je potřeba "lyže" v hlubokém sněhu sundat. ;-) V SP na tohle mysleli a proto i splitboardové vázání má zapínání multientry.

Pro náročné je tady třeba minimalistické vázání Karakoram a kompatibilní lehký interface. Tahle varianta je vymazlená a neuvěřitelné lehká. Na dlouhé tůře je každý gram na noze znát.

Víc o snowboardových vázáních jsem už psal v článku dřív.

 

Interface

Interface je systém spojení prkna a vázání. A právě tady nastává největší kámen úrazu. Interface vyrábí jen pár výrobců a z toho většina si jede svůj systém, který je kompatibilní pouze s jejich speciálním splitboard vázáním za nemalé peníze. Voilé je v tomto směru sice přátelské a nabízí zdaleka nejlevnější variantu díky možnosti využít jákékoliv vázání na snowboard, ale problémem je obchodní politika Voilé, která obchodníkům prakticky nedává možnost prodeje za rozumné ceny a prodávají své produkty přímo koncovým spotřebitelům, kterým nezbývá než si ho na vlastní pěst objednat někde na Ebay nebo Amazon. Systém Karakoram je sice dražší, ale opravdu vymazlený, velmi lehký a člověk si ušetří čekání na interface, který cestuje přes půl světa. Interface se skládá z několika částí:
 

Špička

Špička tvoří otočný bod pod špičkou boty a vázání a zajišťuje funkci chůze. Její důležitou součástí je i oska, která slouží právě jako osa otáčení.


Voile split snowboard interface špička

Patka

Patka slouží jako došlapová podložka pod patou vázání a současně umožňuje 2 stupně zvednutí došlapu při stoupání do kopce. Voile nabízí také patku s možností aretace paty (vpravo), což je super při procházení úseků, kde se často a na krátké vzdálenosti střídá stoupání a mírný sjezd. Sjíždět se potom dá jako na lyžích s uchycenou patou a není potřeba stále skládat a rozkládat prkno.

Voile split snowboard heels interface patka

 

Puky

Puky slouží pro upevnění vázání při sjezdové pozici a současně společně s nasunutým vázáním vytváří další pevné spojení obou polovin prkna.

Voile splitboard pukyVoile splitboard puky na prkně

Háčky na spojení prkna

Spojení prkna budeš řešit jen, když budeš vyrábět splita doma ze snowboardu, u koupených prken už bývají součástí.

Není jednoduché se vyznat v tom, jaký interface budu potřebovat. Pokud si budeš vyrábět splitboard rozříznutím snowboardu. Budeš potřebovat "Voile DIY split kit", který obsahuje vše potřebné na přestavbu prkna včetně spojovacích háčků a trochu jiných (hranatých) puků. Jak na takovou výrobu najdeš tady v článku s videem. Při zakoupení hotového splitboardu budeš potřebovat klasický interface nazvaný "Voile Splitboard Hardware for Standard Bindings" s tím, že v případě použití splitboard vázání nevyužiješ kovové desky, které slouží jako redukce pro klasická snowboard vázání. Už jsem na internetu narazil i na trochu levnější set, který tyto redukce neobsahoval.

Voile universal splitboard interface
 

Splitboard stabilizer

Stabilizer je už volitelnou věcičkou, bez které split funguje. Ve složenému splitboardu přidá trochu tuhosti při sjezdech. Jde o spojení středu prkna přes špičky interfacu.


Split snowboard - SP splitboard stabilizer

 

Stoupací železa (crampons)

Stoupací železa taky nejsou nutností, ale pokud plánuješ cesty do náročných vysoko položených terénů na zledovatělé a vyfoukané svahy, určitě příidou vhod.

SP-splitboard-crampons-stoupaci-zeleza

To už bude pro dnešek všechno a doufám, že ti to pomohlo při výběru nebo rozšiřování obzoru právě o splitboardech. Pokud Splita pořizuješ, mám tipy na první výlety, kam můžeš vyrazit a třeba tam i prohnat kite: Slovensko - Panská Hola, Rakousko - Pühringer hütte
 

Split snowboard komplet - Voile diy split kit
 

V případné dotazů piš do komentů nebo na kontakty u mě v profilu.

Tak hurá na to a hlavně, aby byl sníh :-)
Leguán