Sri Lanka - Kalpityia kite spot
Ahoj kiteři, rád bych se Váma podělil o zkušenosti ze vzdálenějšího, ale ne nedostupnýho spotu na Srí Lance.
O Kalpityi jste určitě už slyšeli a možná by jste tam rádi vyrazili. A to zvlášť v měsících, kdy je u nás hnusná teplá zima bez sněhu a vaši draci poskakujou ve sklepě v báglech a chtěli by se zase po dlouhý pauze od léta nebo pozdního podzimu proletět!
Cesta a ubytování
Pokud se rozhodnete na Kalpityi jet, proletíte se i s dráčkama letadlem celkem hezky. Ale cesta se dá zvládnout i za 15 hodin, když správně vyšpekulujete dobrý spojení. Praha-Dubaj-Colombo, Praha -Vídeň-Colombo ,nebo přes Turky, ale jejich letiště teď nejsou moc v poho. Cena letenky je různá, ale teď letím v únoru za 13.500,- zpátečkou, což je dost dobrý!
Cesta z letiště do resortu trvá asi tři hodiny. Je to sice jen asi 170 km, ale provoz je velkej. Obří železný busy, náklaďáky, auta, tuktuky, kolisti, krávy, psi... Cestu je lepší zaspat.Nebo mít aspoň pořád zavřený oči! Předejdete tak děsivejm chvílím, kdy už se vidíte čelně rozmáznutý na chladiči protijedoucího kolosu!
Z resortu pro vás většinou přijede krásnej klimatizovanej minibus nebo osobák. Podle počtu účastníků. Všichni se už od školy učí anglicky, takže se v pohodě domluvíte. Cesta z a na letiště vyjde na cca 160$ busem pro 6-8 lidí.
Doporučuju resorty kolem laguny. Laguna není ta obrovská voda kolem Kalpitie a Puttalamu, ale "malá" laguna, oddělující oceán od města Kalpitye. Jednoznačně u mě zvítězil resort Cocodance kitesurfresort ve špičce laguny. Ale i ostatní resorty jsou dobrý. Ale dost o cestě a resortech.
Ubytko vyjde ve výše zmíněném resortu asi takhle. Chaletka pro dva s chill koutkem, sprchou a sociálkou na cca 105-115$. Chaletka pro tři na muřích nožkách cca 130$ - 140$. Včetně full board servisu tzn. (snídaně / lehký oběd / velká večeře / + 2 x denně shuttle na spot a dvě flašky s vodou).
Kite spot
Je to tady určený pro všechny kategorie kiterů od úplných beginerů až po zkušený ridery.
Nejvíc sezóna s ostrým fučením je léto. Červen-září. V říjnu začnou monzuny, tak nic moc. Konec prosince jsem tady byl do začátku ledna a fouká stabil NNW on shore kolem 7 m/s . Od února do začátku dubna přesně kolem 13. hodiny zapnou vítr NW/NNW on shore 7-11 m/s a vypnou se smrákáním kolem 18:30 hod.
Dá se jezdit na laguně při NW - W windu klidně 3-4 km v kuse.Téměř všude dosáhnete na dno (písčito-bahýnkový) .Hloubka kolem 1,6m. Někde je trochu hloubš, tak je potřeba zvládat draging.
Nedoporučuju nechat se unést ke konci laguny, kde ode dna rostou ostrý trávy a při dragování, vám lehce nařežou stehniska a zadělaj oblečky. Je lepší, pokud nenastoupáte up-wind, dojet k levému břehu a absolvovat "walk of shame" :o) ! (Toť nazvání jednoho Holandskýho ridera! )
Dá se jezdit i na moři (stále on shore), které dělí od laguny pouhých pár desítek metrů (duna vysoká asi dva metry). Kdo je vlnař užije si to. I ten, kdo se chce na vlnách učit najde vyžití. Nejsou to dlouhý pásovky, ale na to, aby vám nohy brkaly po hodině ježdění to stačí a proto zpátky na flat.
Všude jen píse,písek a písek. Voda má v únoru 30 stupňů, vzduch 28-32 stupňů.
No - wind aktivity + jídlo
Je možný jet se potápět na korály, vidět žraloka obrovskýho nebo zajet skouknout hejna lovicích delfínů (asi dva tisíce kousků). Honěj tuňáky, který pak dostanete grilovaný k večeři. Jídlo je tu trochu spicy! Kafe trochu na nic o čajích nemluvím, Ginger Beer je dobrá limoška a pivo Lion podobný našemu. Je to technologie z Čech a Anglie.
Tak šetřete, stojí to za to! Nebo má někdo jinou zkušenost?