Rozhovor s prvním mužem Snowkite Masters 2024

Nedávno ve Francii proběhly legendární závody Snowkite Masters a dovolil jsem si přeložit rozhovor s vítězem.

Laurent “Lolo BSD” Guyot trénuje především na svém domovském spotě Col Du Lautaret ve francouzských alpách. Občas se vydá i na jiné spoty objevovat odlišné terény a sněhové podmínky.

V roce 2014 Lolo dosáhl na druhé místo ve Snowkite Masters a dokonce vyhrál francouzské mistrovství. Byl to jeho největší úspěch. Od té doby pravidelně obsazoval druhá místa, avšak jeho cílem bylo vyhrát SKM a současně znovu získat titul na francouzském mistrovství.

Snowkite Masters 2024 - Lolo vítězem

,,Poprvé jsem závodil na SKM v roce 2011. Tehdy jsem byl ve freestylu úplný nováček. Rok co rok jsem se zlepšoval a posouval své hranice. Mojim cílem bylo stát se nejlepším freestylerem na sněhu’’

Vyplatil se jeho vytrvalý trénink a neutuchající vášeň pro sport, která trvala od roku 2014 do roku
2024?

,,Tlačil jsem na sebe ve freestylu i big airu. Cítil jsem se super motivovaný a soustředěný na ježdění. Byl jsem rozhodnutý to posunout na další level a konečně sebrat vítězství. Zaměřil jsem se na předvedení úplně nového triku, Snowboard Off. Věděl jsem, že tenhle trik bude naprostý game changer ve snowkitingu.’’

Snowkite Masters 2024 - Laurent Gayot - Lolo BSD

SKM den závodů

Vítr foukal kolem 12-15 knotů. Schůzka jezdců byla naplánována na 9:30 a závod měl začít v 10:00.

Hodnotící krytéria: Výška, síla, rychlost. Sudí posuzovali jednotlivé triky známkou od 1 -10. Počítali se 3 nejlepší triky z freestylu a 3 nejlepší z big airu.

,,Byl jsem připravený rozbít spot. Jen do toho! Věděl jsem, že musím ustát svůj nejlepší trik,
abych se kvalifikoval přímo do finále.’’

Lolo pozorně sledoval heaty ostatních borců. Závodníci se pouštěly do skvělých freestylových i bigairových triků. Především jeho hlavní rivalové Didier Botta, Simone Borgi a Guillaume
Chastagnol se ukázali ve formě. Lolo postoupil přímo do finále vítězstvím ve svém kole, kde na něj čekali Chastagnol a Botta.

,,Měli jsme 15 minut, abychom ukázali rozhodčím, co v nás je. Cítil jsem se dobře a byl jsem odhodlaný odpálit ty nejlepší triky. 720 front one footer pak 1080 switch front tail grab v hrozné výšce. Na závěr jsem jel na kicker pro toe-side 720 indy grab to toe-side. Pak jsem musel předvést něco z freestylových triků. Rozjel jsem se na plné obrátky a na rovném místečku předvedl s-bend to blind. Pak jsem vyjel na kopec, pustil se dolu a poslal tam odháklý front roll kite loop. Na závěr jsem sjel dolů a v maximální rychlosti odpálil double s-bend s perfektní kite pozicí’’

Lolo ustál tři freestylové a tři big airové triky a byl připraven na závěrečný tah.

,,Vyjel jsem nahoru na kopec, odepnul jsem si svoje Flow vázání a byl jsem připravený divákům a rozhodčím ukázat úplně první …’’

Vybral si ten nejprudší svah z celého spotu a upnul svá snažení na perfektní odraz, aby si pojistil dlouhý let. Vzal za ručku svého snowboardu a předvedl úplně první board off v historii SKM.

,,Letěl jsem po nebi kolem rozhodčích se snowboardem v jedné ruce a nohama úplně volnýma. Všichni křičeli nadšením. Na tenhle šílený moment nikdy nezapomenu. Přistál jsem perfektně o 150 metrů dále. Dokončil jsem heat s pár dalšími freestylovým a big airovými triky a bylo mě jasné, že jsem zandal dobře. Je to ten den, kdy vyhraju Snowkite Master po deseti letech tvrdé dřiny? Přemítal jsem.’’

Snowkite Masters 2024 Lolo vítězem - boardoff

Udílení cen se konalo v devět večer v klubu Le Chazelay. Všichni tam čekali na závěrečný ceremoniál, ale nikdo neměl tucha, kdo vyhraje. Hlavní rozhodčí Emiel Rense se ujal mikrofonu a oznámil výsledky v každé kategorii. (Snowboard, lyže, muži, ženy)

,,Když ten moment nastal, vyhlašování SKM 2024 freestyle snowboard muži, na třetím místě Guillaume Chastagnol, na druhém Didier Botta, a na prvním… Nemohl jsem uvěřit! První místo Laurent Guyot. Po deseti letech obětování mého života jedinému jsem konečně v cíli. Jsem nadšený. Jsem nový mistr světa SKM 2024 a nový francouzský šampion.’’

Snowkite Masters 2024 Lolo vítězem - stupně vítězů

Pro nás je to poprvé v historii World SnowKite Masters, kdy jezdec FLYSURFER vyhrál World SKM v kategorii snowboard freestyle. Laurent během celé soutěže používal svůj milovaný kite Flysurfer SOUL2 15 m. Je ambasadorem místní turistické agentury a v zimě provozuje své legendární kempy BSD Snowkite.

Photos:
Bertrand Boone
Wareck Arnaud

Zdroj: FLYFURFER.com

Tyhle závody jsou top akcí ve freestylu na sněhu a snad kažný zapálený nadšenec by se na ně jednou chtěl podívat. A co ty?