Gradient větru, kiting a ruská ruleta

Někdy shodou několika okolností mohou vznikat vysoce nestandardní podmínky pro kiting. Takové podmínky můžou být super pro experty ale nebezpečné pro ostatní kitery. Na jedu takovou situaci se můžeme podívat do Kanady zprostředkovaně ve videu.

Situace, kdy je velmi studená voda a naopak teplý vzduch zvýrazňuje jev známý jako gradient větru, o kterém už jsem psal dříve v jiném článku. Studená voda nad sebou vytvoří vrstvu studeného zduchu, který se líně povaluje na hladině, a s přibývající výškou po sobě kloužou vrstvy stále teplejšího vzduchu stále větší rychlostí. U hladiny nefouká skoro vůbec a nahoře ve výšce draka může být klidně pořádně naloženo.

Proč je to problém? Když ti spadne drak na vodu, už ho nejspíš nezvedneš a plaveš v ledové vodě. Nastartovat draka je problém, protože dole neletí a sílu větru zjistíš, až když draka rozběhem vytáhneš nahoru a chytne vítr, takže netušíš, jakou velikost draka vzít a že to je moc, zjistíš až s drakem ve vzduchu.

Proč je to super? Je rovná voda skoro bez vln, protože dole nefouká. Při jízdě máš draka níž a při skoku ho dáváš nahoru, kde fouká výrazně víc. To je sen každého skokana, protože to skáče daleko výš, a jak ve skoku stoupáš nahoru, do draka jde stále silnější vítr. Drak ve skoku táhne nahoru jako výtah...

 

 

Pro podobné podmínky není potřeba cestovat za oceán, jednou jsem stejný jev zažil i na polském Helu.

Tak co, kdo by do toho šel a podstoupil ruskou ruletu při startu?