Děcka a kite? Kdy začít?

Ahojte, tento článek bude spíše pro rodiče dětí, co nechtějí jen sedět u telky a koukat na filmy nebo hrát videohry. Rád bych vám předal pár rad, kdy je ideální začít u vašich dětí s kitingem, nebo spíše od kdy jde začít.
 

Děcka a kite? Kdy začít? - Vojta řídí Decka a kite dky začít - Vojta řídí race kite

 

Kdy začít kiting s dětmi

První, co bych se snažil zjistit je to, jestli dítě vůbec chce začít kitovat. Už jsem měl na kurzu pár dětí, kterým se do toho moc nechtělo a radši by seděly u tý telky, ale rodiče kitují a chtějí, aby děti jezdily taky. V tomto případě bych je do toho nenutil, protože pokud se jim nechce a budou třeba dělat i naschvály může to někdy být i nebezpečné. Pokud dítě chce kitovat nebo alespoň projevuje zájem to vyzkoušet a těší se na to, tak je to ideální.

Ale teď je ta otázka, v jakém věku se s dětmi dá začít bezpečně kitovat, někdo by své děcko na kite skoro přivázal už ve dvou letech :) a někdo si myslí, že v deseti je ještě brzo. Na tuto otázku přesná odpověď není. Každý dítě (a rodič) to má úplně jinak, ale většinou je vhodný věk pro začátek kolem 5-6 let. Probouzet v dětech zájem o kiting se ale dá už dříve. Vyprávět by o tom mohl instruktor a táta Leguán, který se cestování za větrem nevzdal ani s narozením synka.
 

 

Pro samostatný kiting je důležité, aby dítě mělo nějakou zodpovědnost a bylo schopné trochu logicky přemýšlet. Samozřejmě nutností je, aby mělo také nějakou tu fyzičku a dělalo i jiné pohybové aktivity. Pokud už jezdí např. na snowboaru, skateboardu nebo wakeboardu je to na kite super průprava.

Důležitým faktorem je také váha dítěte, aby nám při nějakém tom poryvu neulétlo :). Minimální váha dítěte na samostatný kiting, aby pro něj šlo sehnat bezpečnou výbavu je kolem 25 - 30kg.

 

Učit děti kiting sám?

Další věc, co bych řešil je to, jestli budu jako rodič učit dítě sám, nebo ho dám do nějaké kite školy. Pokud nejsem velmi zkušený kiter nebo skvělý instruktor, tak bych ho do školy rozhodně dal. Ideálně někam, kde mají na malé děti vhodné vybavení a instruktory, kteří takové děti už učili a mají dobré reference. Jaké má kite kurz pro dítě výhody?

  • Dítě své rodiče nerado poslouchá a "cizím" tolik neodmlouvá ;-)
  • Rodič nemusí dítě naučit vše úplně správně a pozdější odbourávání špatných návyků je náročné.
  • Dobrý instruktor ví, co dělá, má různé postupy, jak se dopracovat k cíli a neposedné dítě něco naučit.
  • Instruktor umí děti kiting učit zábavnou formou. Pokud bude výuka dítě bavit, bude v ní chtít dále pokračovat a zkoušet / učit se nové dovednosti.


Decka a kite dky začít - Adam na kurzu Děcka a kite? Kdy začít? - strojení draka

 

Kiting vybavení pro děti

Trapéz: nejmenší trapéz co máme na shopu je tento od Prolimitu, je to xxxs a myslím si, že bude i nejmenšímu prckovi, který už by s kitem mohl lítat. Samozřejmě je na výběr jestli chcete sedací nebo bederní trapéz, ale za mě bych do začátku volil spíš sedací, aby nevyjížděl zbytečně po těle nahoru.

Helma: s helmou může být občas problém, buď kvůli tvaru nebo velikosti. Pokud budete jezdit na sněhu vezmete helmu, co máte na sjezdovky, ale pokud půjdete na vodu, tak případně můžete použit dobře sedící cyklistickou helmu. Není to ideální, ale pořád lepší než žádná.

Dále se řeší neopren, vesta a vhodné jsou také nějaké neoprenové boty. Toto jsou věci, které je dobré si vyzkoušet přímo na prodejně a zjistit jestli mi sedí, případně jak jsou příjemné. Pokud si s něčím nejste jistý v Kiteboarding.cz vám vždy s radostí poradí.

Prkno: děti jsou většinou dost lehký, tedy nepotřebujeme vrata. Čím menší prkno, tím líp se dítěti s ním bude manipulovat.


Decka a kite dky začít - hurá s kiteboardem do vody Děcka a kite? Kdy začít? - dráček papá :-)



Poslední věc z vybavení, která je snad nejdůležitější ze všech je kite. U dětí je limitující právě v jejich váha. Potřebují slabého draka a v tomto nastává problém. Když vezmu malého nafukovacího draka do slabého větru, tak ani nepoletí. Větší drak bude mít příliš moc výkonu. Malý drak v silnějším větru také a ještě navíc bude poměrně agresivní.

Na sněhu tento problém řeší single skin kity, které jsou velmi lehké a i v malých velikostech letí už skoro v bezvětří. Plnohodnotný drak pro děti na vodu se objevil až nedávno pod označením Hybrid od německého výrobce Flysurfer. Cenově dostupnou alternativou na vodu je pak Flysurfer Viron, který ale potřebuje o trošku víc větru než nový Hybrid.

Velikost draka je poté potřeba zvolit individuálně podle váhy dítěte, a zda s ním bude i jezdit nebo se jen učit ovládání a větru, v kterém bude draka používat.

Flysurfer Peak5: Je to suprový levný, lehký a blbuvzdorný single skin, ale bohužel není určen na vodu, tedy ideální jen na sucho. Pro děti v ohledu výkonu by byla ideální velikost 2,5 až 4m.

Flysurfer Viron3: Drak na učení pro naprosté začátečníky. Viron je uzavřená komora a je super v tom, že téměř nikdy nemá velký výkon, takže super pro lehké děti, ale za mě to je dobré na prvních pár dní nebo jen na hraní s dětmi. Na naučení ovládání tomu dávám velký +, ale na jízdu nebo stoupání proti větru už na vodě tak dobrý není.

Flysurfer Hybrid: Novinka od Flysurferu a můj velký favorit. Hybrid je z poloviny uzavřená komora a zbytek je single skin. Je extrémně lehký, z vody se restartuje velmi jednoduše. A jak je to s výkonem? Když stojím na místě s povoleným barem, tak je vždy téměř bez výkonu, a tomu dávám velké +. Drak je velmi předvídatelný a hodný, pro děti si myslím, že to je to nejlepší. Navíc ho v silném poryvovém větru nebo na hydrofoil mohou v pohodě použít i rodiče.  Pokud tě Hybrid zaujal a chceš vědět víc, přečti si o něm článek od Leguána. Jinak mrkni na videjko, jak se sním učí děti ale také jezdí dospělí.
 

 

Vybavení už máme a teď jen, kde se začít učit.

Kde je kiting pro děti nejlepší

První až druhý den doporučuji začít na suchu a až poté co dítě bude mít draka trochu pod kontrolou, tak s ním jít na vodu. Bude to i pro něj jednodušší. Jednodušší je určitě sníh, ale některé děti budou preferovat spíš teplé moře. Ve vodě je rozhodně potřeba s malími dětmi kitovat na mělčině (cca po pás dítěte).

Doufám, že tento článek pomůže nejen vašim dětem do začátku.

Tak zas příště, Kovčus