Škola wing surfingu - 1. Základy na břehu

Vycházející hvězdou roku 2020 na poli větrných sportů se stal beze sporu wing surf. Jedná se o nový druh vodní zábavy, která kombinuje nafukovací křídlo s výtlakovým plovákem, často doplněným o hydrofoil v tom případě mluvíme také o wing foilu.

Vybavení na wing je velmi dobře sbalitelné. Zvlášť ve variantě s nafukovacím prknem. Navíc nehrozí při učení tak velké riziko zranění jako například při začátcích s kitem.

Větrem ošlehaný guru Robby Naish tento trend rozhodně nezaspal. V portfoliu jeho značky se pro letošní sezónu objevilo hned 6 velikostí wingů od 2.8 až do 7.2 m2. Nyní přináší Robby trojdílnou sérii, jak s wing surfováním / foilováním začít: Poradí, jak wing správně nafouknout, povíme si, k čemu slouží jednotlivé komponenty, a jak poskládat celý systém dohromady, jak to celé dostat do vody, jak odstartovat, a také jaký typ prkna použít.
 

Základy na břehu

Začneme u wingu a povíme si jak ho foukat, jak uchopit, jak s ním manipulovat, abychom chytili a cítili vítr v rukou předtím, než vůbec vyrazíme na vodu. Mnoho lidí zbytečně pospíchá hned do vody, aniž by se dostatečně seznámili s tím, jak wing pracuje s větrem.
 

 

Foukáme wing

Wingy od Naishe mají ventil podobný nafukovacím kitům, paddleboardům, nebo i lodím, tedy nejdříve je potřeba zmáčknout vnitřní červený knoflík tak, aby zůstal ve vyčnívající poloze, zamáčknutá poloha slouží k vypouštění. Robby ve videu názorně ukáže Amíkům co se stane, když to zapomenou. Poté nasadíme hadici a zajistíme pootočením po směru hodinových ručiček. Nafoukáme na správný tlak. Pozor, větší wingy se foukají na nižší tlak než ty menší. Pro začátek Robby doporučuje nafoukat na nižší tlak z doporučeného rozsahu. S tím souvisí i jedna vychytávka wingů od Naishe: mají možnost uzavřít ventil mezi přední náběžnou hranou a "ráhnem". V případě proražení jedné z komor může posloužit v nouzové situaci druhá komora jako záchranný plovák, pokud by uplavalo i samotné prkno. Po nafoukání nezapomeneme zajistit ventil krytkou a připojit leash na příslušné místo vepředu wingu. Druhý konec leashe přijde na zápěstí.

Dodávám jedno doporučení k zabalení: wingy mají část plochy (průhledná okna) vyrobenou z monofilmu a ten, (jak známo z windsurfových plachet) nemá rád ohýbání. Před balením wingu doporučuji přiložit k oknům ústřižek tenké karimatky, wing od krajů srolovat a dále neohýbat, případně jen mimo okna před srolováním. Podrobněji k balení wingu už dřív psal Leguán.
 

Manipulace a seznámení s wingem

Wing od Naishe má tři handly na nátokové hraně a několik dalších na ráhně. Přední handly se hodí k přenášení i k manipulaci s wingem ve vodě (zůstává potom ve vyvláté poloze). Pokročilí jezdci využijí přední handly i při jízdě na vlnách, přičemž wing za nimi jen vlaje. Pro začátky s wingem budeme používat přední handle pro jednu ruku a druhý až třetí od konce pro druhou ruku. Na břehu si vyzkoušíme různé pozice wingu, abychom získali cit pro vítr, sílu tahu, jak se chová v různých pozicích. Kdykoliv potřebujeme wing vyvlát, jednoduše pustíme zadní ruku a držíme jen za přední handle. Cesta do vody je tím pádem také velmi jednoduchá (třeba v porovnání s kitem nebo windsurfem), stačí nést wing vyvlátý a letící.
 

Škola wing surfingu - vstup do vody


Pokud neseme v druhé ruce i hydrofoil, je logicky vhodné mít prkno proti větru, wing v ruce po větru a předejít tak jeho protržení o foil. Pokud necháváme wing a prkno na pláži, otočíme wing vzhůru nohama, položíme po větru za prkno a spojíme leashí.
 

Začátky s wingem

Nemáme-li zkušenosti s foilem z jiných sportů, např. z kitu nebo windsurfu, doporučuje Robby paddleboard nebo stabilní windsurfový plovák jako vhodnou počáteční kombinaci s wingem. Měla by nám umožnit stát v klidu na vodě a naučit se tak vnímat odlišnou dynamiku wingu. Podobně jako s kitem nebo windsurfem doporučuje jako první cvičení návrat na místo, odkud jsme vystartovali.

Ideální je v začátcích absolvovat wing surfing kurz, kde se vše naučíte snadno a rychle.

Čau u dalšího dílu, Kuba

Doporučené produkty8