Flysurfer Peak nebo Hybrid - který je lepší?

Velmi oblíbený single skin kite Flysurfer Peak5 má jednu zásadní nevýhodu a řešením tohoto nedostatku je novější model Hybrid. Který z těchto kitů je teda lepší?

Hned na začátku sdělím, že na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože pro každého kitera může být vhodnější jiný z těchto kitů. Porovnáme si hlavní vlastnosti, výhody a nevýhody obou modelů a vysvětlíme si, pro koho bude který vhodnější.

 

 

Flysurfer Peak5

Velmi lehký single skin kite se střední štíhlostí, slušnou dynamikou, dobrým stoupáním proti větru a velkým výkonem na m2. Díky svým letovým vlastnostem se výborně hodí pro použití s hydrofoilem. Bohužel ale není určen pro použití na vodě. Po pádu na vodu může jít zrestartovat, ale taky nemusí, takže se na to nedá spoléhat a vydat se s ním někam na moře není zrovna dobrý nápad. Výhodu má pak Peak na sněhu v jednodušší manipulaci při přistávání a to zejména s využitím B-Safe systému odstřelení na 5. šňůru.

 

Flysurfer Hybrid

Velmi lehký kite s hybridní (single skin + uzavřená komora) konstrukcí, malou štíhlostí, velmi klidnou a plynulou charakteristikou letu. Slabší, ale dostatečné stoupání proti větru. Výkon na m2 je o maličko vetší než u jiných zavřených komor. Extrémní jednoduchost ovládání srovnatelná s "dětským" kitem Flysurfer Viron. Naprosto dokonalá stabilita i při hodně silném a nárazovém větru. A hlavně se dá plnohodnotně a opravdu velmi snadno restartovat z vody. Trochu nevýhodou pro zkušenější kitery je neochota Hybrida skákat. Velikost 5,5m do skoku docela jde, ale neskočí moc vysoko a kvůli malé ploše a štíhlosti ani pak moc nenese. Velikost 7,5m už ve vzduchu i trochu podrží a větší velikosti už zase do skoku nemají dynamiku a nechce se jim ve skoku moc vysoko. Víc o hybridovi jsem dřív psal tady v recenzi a zde víc technicky.
 

Společné přednosti

Společné pak oba kity mají extrémně nízkou hmotnost a schopnost létat a i táhnout ve velmi slabém větru, kde mají oproti všem jiným typům kitů výrazně náskok. Peak dokonce díky větší dynamice ještě o trochu víc než Hybrid a to hlavně ve větších velikostech. Další výbornou vlastností je minimální velikost po sbalení. Slušně sbalený Peak nebo Hybrid zaberou v kufru asi tolik místa jako 2 - 4 trička podle velikosti kitu. Víc místa a i hmotnosti v kufru pomalu sebere bar než samotný kite. V letadle se tak i do příručáku dají s klidem sbalit 3 kity (bez baru - ten na palubu asi nepustí) a ještě bude místo na svačinu nebo notebook.

 

Oba kity jsou taky hezky porovnané i tady ve videu:

 

Který je pro koho?

Zjednodušeně by se dalo říct, že Peak na vodu moc nepatří. Zkušenému kiterovi kite na vodu sice téměř nepadá, ale člověk nikdy neví, co se na vodě semele za situaci. Pro zkušeného navíc asi bude na foila stejně zábavnější malý Soul nebo Sonic. Peak je druhou stranu ideální hračkou na sníh pro náročné freeridery do hor a složitých podmínek.

Hybrid bude ideální volbou pro začínající kitery a nenáročné hydrofoilisty. Současně se dá plnohodnotně a bezpečně použít i na sněhu a to i v silném a nárazovém větru. Díky tomu je Hybrid velmi univerzálním drakem, pro méně náročné kitery, kteří nepotřebují skákat 5m vysoko a jezdit nějaké extrémní rychlosti, i když i s Hybridem se dá uhánět slušně rychle (vlastní zkušenost Hybrid 5,5m ve větru kolem 11m/s, jízda 51 km/h na vodě s twintipem).

 

Extrémy s Hybridem

Hybridy už jezdím skoro rok a vyloženě mě baví hledat, kde má tenhle drak hranice toho, co ještě zvládne. Zatím jsem je ale ještě nenašel.

S velikostí 5,5m jezdím na hydrofoilu cca od 5 m/s a s velikostí 7,5m jsem nedávno byl na foilu na vodě až do úplné nuly, kdy mi drak doslova spadl na hlavu. Po půl hodině čekání na vítr s drakem na vodě, jsem ho sbalil do malého uzlíčku, stáhl leashem dal na prkno a asi 400m další půl hodinu plaval směr břeh. Pak zase něco fouklo, tak jsem draka na vodě (hluboké) zase rozbalil a po chvilce i nastartoval a nakonec dojel na foilu zpátky na břeh už s téměř suchým drakem. Takže lehkost a jednoduchost manipulace jsou pro foilaře dokonalou a nepřekonatelnou kombinací do slabého větru.

Na druhou stranu jsem s velikostí 5,5m jezdil v poryvovém bůšáku kolem 20 m/s, kdy i s 5m foukačkama lezli z vody s tím, že to je tak rozházený, že to skoro nejde jezdit. S Hybridem to sice taky nebyla žádná slast, ale dalo se docela na pohodu pojezdit a Hybrid díky obrovskému depoweru a stabilitě poryvy krásně požírá.

 

Kite flysurfer Hybrid - twintip

 

Za mě je zatím jediným limitem, na který jsem u Hybrida narazil, trochu menší stoupání proti větru (ale zcela dostatečné pro normální poježdění) a menší výška skoku.

Z pohledu uživatele, pro které byl Hybrid navržen bych ho bodově ohodnotil 9,5 / 10 a to jen aby zůstal prostor do budoucna pro ještě vychytanějšího nástupce. Tohoto draka si velmi rychle zamiluje každý začínající kiter a také instruktoři kitingu, kterým výrazně usnadní práci a díky schopnosti letět a táhnout skoro v bezvětří zvýší počet dní, kdy mohou na vodě učit ( prakticky sami, protože nikdo jinej na vodě nebude :-D ).

Kdo by si chtěl Hybrida osahat, tak mi napište. Je možné ho testovat v ČR, na Rujáně a na podzim a na jaře v Egyptě.

Čau, Leguán

Doporučené produkty1