Srovnání levných sportovních kamer

Poslední dobou pokukuju po nějaké té akční kameře na sport, protože ta stará už pomalu dosluhuje. Navíc mě Lenka poprosila o tip na levnou sportovní kameru, kterou by zařadila do sortimentu obchodu, tak mě napadlo se podělit s tím na co jsem při svém bádání, prolízání fór a hromady recenzí přišel i s vámi :-)
 
Sportovních kamer je na trhu neuvěřitelný množství, takže srovnání cílím jen na kamery vhodné pro kiting ve všech podobách ve spíš nižší cenové kategorii pro běžné smrtelníky, ale současně tak, aby se na obraz dalo koukat a sestříhat ze záběrů rozumný video. Stručně řečeno hledám nejlepší poměr cena / výkon. Všechny kamery z výběru jsou vodoěsné nebo je možné je vložit do vodotěsného pouzdra. Do nejužšího výměru se dostaly tyto kamery...
 

GoPro Hero

Gopro-hero.jpgTuhle značku zná asi každý a spousta lidí by díky tomu sáhlo i po této levnějí verzi, navíc jaký by to bylo srovnání akčních kamer bez GoPro. To by ale bylo trochu přešlap. Ač se tahle kamera dá u nás sehnat pod už za nějakých 3 500 Kč, na trhu jsou za stejnou cenu kamery, který nabízí výrazně víc muziky.
 
GoPro Hero totiž má sice díky 14MP snímači poměrně slušnou kvalitu obrazu i přesto že jen v 1080p na 30 fps což by se vzhledem k ceně dalo pochopit a obsahuje základní příslušenství, ale tím to taky končí. Nejde mi na rozum proč použily kvalitní a asi i ne uplně levný senzor do kamery, která ho ani zdaleka nedokáže využít. Nebo prostě jen vzali střeva Hero3 a nahrály firmware, který vlartnosti kamery degraduje? Kamera totiž neumožňuje nastavení a provozní režimy, jako je detekce pohybu nebo mód do auta a nemá ani další vymoženosti jako je display s náhledem obrazu, připojení přes wifi. Navíc z nepochopitelného důvodu není možné kameru vyjmout z vodotěsného pouzdra nebo vyměnit baterii. Že by marketing, který počítá s tím, že se kamera za 2 roky, až bude podřený kryt čočky a slabá baterie, prostě vyhodí a koupí nová? Jedinou výhodou kterou jsem u kamery našel je úváděná provozní doba na 1 nabití 2,5.

Ať už je značka profláklá jak chce, tahle kamera je pro mě osobně totálním propadákem.
 

Lamax x8Lamax-X8.jpg

Toto je poměrně nová kamera od české firmy Lamax. Na trhu je teprve několik měsíců a zatím se toho o ní moc nerozkřiklo, což ale asi dlouho nepotrvá. Spojuje totiž velmi dobrou kvalitu obrazu s bohatým příslušenstvím, nepřeberným množstvím nastavení a příznivou cenou.

Bohužel se mi ani od výrobce nepodařilo zjistit jaké je skutečné rozlišení nebo označení snímacího senzoru. Je možné, že to nehcou prozradit, protože se za senzor trochu stydí. Mám takové podezření, že využívá stejný 4MP senzor jako Eken H9 a SJ400 plus a 12Mp fotky jsou pouze dopočítávané. Podle videí ale senror i tak odvádí slušnou práci a při rychlém pohybu v obraze, je video bez většího rozmazávání, což je pro sportovní kamery důležité. Velmi dobře si vede i při horších světelmých podmínkách. Kamera navíc umí natáčet i v rozlišení 4k. Sice jen v 10fps, ale umí.

Výhodou je snadná dostupnost kamery a případné řešení reklamací, nebo jiných problémů. Bhaté gopro kompatibilní příslušenství, které obsahuje i 2 baterie. a Jedinou nevýhodou, kterou jsem našel je trošku nepřirozené zvýrazňování hran v obraze videa. Pokud ale nejseš hnidopich, tak si toho ani nevšimneš a určitě to půjde ovlivnit i nastavení ostrosti, které kamera nabízí. Funkce detekce pohybu je super věc, která šetří baterku když kameru používáš sólo někde venku. Píchneš ji na tyčku do sněhu nebo na trojnožku, najíždíš do záběru a tam skáčeš. Kamera přitom nahrává pouze tehdy kdy se v obzaze něco deje, tím šetří baterku, místo na kartě a čas při stříhání videa.

Díky těmto vlastnostem je kamera vítězem srovnání kamer a byla kamere zařazena i do sortimentu tady v obchodě kiteboarding.cz. Podobně tato kamera dopadla i v nezávislém D-Testu, na jehož podrobné výsledky se ale bez předplatného nedostaneš :-/
 

Eken H9Eken-H9.jpg

Na tuhle kameru jsem narazil uplně náhodou při hledání informací o různých kamerách a svými specifikacemi je velmi podobná s výš uvedenou Lamax X8, Má pouze trochu jiné uživatelské menu a méně možností nastavení. I kvalita obrazu je od Lamax X8 nerozeznatelná. Nevýhodou této kamery je ale nedostupnost v ČR a nutnost objednání z Číny, které i když je za nižší cenu, nese s sebou dlouhou dodací dobu, velké riziko doručení falzifikátu a nemožnost řešit následné reklamace. To tuto kameru odsouvá ve srovnání na 2. místo.
 

Xiaomi IYXiaomi-yi.jpg

Xiaomi je asijská firma, která v poslední době úspěšně proráží na trh s elektronikou, jako jsou mobilní telefony, televize a právě i sportovní kamery. Její produkty se vyznačují kvalitou, výkonem a současně nízkou cenou. U této sportovní kamery tomu není jinak. Záběry mají výbornou kvalitu a ostrost (ze srovnávaných kamer jednoznačně nejlepší) i při horším světle, hlavně díky špičkovému procesoru Ambarella A7LS a obrazovému senzoru Sony Exmor R s rozlišením 16MP. Kamera dokáže natáčer dokonce v super slowmo režimu 240 fps a to při rozlišení 480p.

Trochu zvláštností je, že kamera nemá žádný display, pro ovládání se používají pouze 2 tlačítka + jedno na zapnutí wifi, přes které se v aplikaci provádí veškeré, bohaté nastavení kamery. Také to, že se kamera prodává bez příslušenství není uplně běžné a původně byla dokonce bez vodotěsného obalu. Pouze kamera bez obalu se dá koupit už kolem 2700 Kč a s obalem + příslušenstvím držáků, které se dají sehnat třeba na aukru potom příjde asi o 1200 Kč dráž. Další k dokoupení za pár stovek je dálkové ovládání kamery připojené přes bluetooth.

Dalším specifikem tohoto výrobce je otevřený firmware a velké množství uživatelů, kteří ho sami vylepšují a sdílí s ostatními, případně pomáhají developerům firmy s jeho zlepšováním.  což přináší výsledky. Kvalita obrazu se tak tá úpravou nebo flashnutím firmwaru ještě zlepšit na úkor výdrže baterie a rizika přehřívání při provozu třeba na slunku. Pro ty, kteří tomu teď nerozuměli je to něco jako přetaktování procesoru počítače, kdy se zvýší výkon ale také zahřívání a spotřeba energie.

I tato kamera má ale své mouchy a u některých kusů se objevuje z výroby nedokonale zaostřená čočka a horší záznam zvuku způsovený překrytím mikrofonu kouskem gumy. Je to tedy spíše kamera pro nadšence a kutily, kteří se nebojí vzít šroubovák, kameru rozebrat a nebo si hrát s úpravou firmwaru pro dosažení maximální kvality obrazu. Pro někoho takového je tato kamera velmi zajímavou alternativou po vymazlení dosahující luxusní kvality obrazu srovnatelnou i s násobně dražšími kamerami.
 

SJ4000 plussj4000-plus.jpg

Tato kamera je nástupcem poměrně populární kamery SJ4000, která si před pár lety našla spoustu příznivců díky nízké ceně. Doba ale pokročila a 30fps při 1080p přestalo stačit. To byl i hlavní účel tohoto nového modelu, poskytnout 60fps při rozlišení 1080p a wifi připojení. To kamera splnila ovšem kvalita obrazu není nijak valná kvůli ne příliš kvalitnímu senzoru, reálně pořizujícímu záznam v rozlišení jen 4MP. 12MP rozlišení u fotek je pouze dopočítané softwarem. Ke kameře je k dispozico bohaté příslušenství kompatibilní se systémem GoPro.

Kamera se dá zakoupit se zárukou v ČR nebo objednat levněji někde z číny, což sebou ale nese rizika nemožnosti reklamace a u této kamery vysoká pravděpodobnost doručení falzifikátu s horší kvalitou obrazu.

Tady je přehledný soupis základních specifikací srovnávaných kamer:
 
kamera: Lamax x8 Eken H9 Xiaomi IY SJ 4000+ GoPro Hero
4k (fps) 10 10 X X X
2k (fps)   *2,7k 30 15* 30 30 X
1080p (fps) 60 60 60 60 30
720p (fps)  *480p 120 120 120 *240 120 60
rozlišení senzoru (MP) ? 4 16 4 14
max rozlišení fotek (MP) 12 12 16 8 5
úhel záběru 170° 170° 155° 170° 170°
vyměnitelná baterie ano ano ano ano X
display 1,5" 2" X 1,5" černobílý
připojení bezdrát wifi wifi wifi / bt wifi X
detekce pohybu ano X X ano X
orientační cena (Kč) 3790,- 2500,- 3900,- 4 500,- 3500,-

Případně jestli máš i jiný tip na slušnou kameru za rozumnej peníz, případně nějaké zkušenosti s tema ze srovnání, můžeš se podělit v komentářích.