Céčko, bowčko, nebo delta a jaký je v dracích rozdíl

Na tohle téma už toho bylo napsáno tuny a tudíž se budu asi dost opakovat, ale to nevadí. Vezmeme to pěkně od začátku, chronologicky, jak jednotlivé typy kitů přicházely na svět a co nového přinesly, nebo naopak co ztratily. 
 

kity Naish Torch vs Triad
 

Kdysi dávno v dřevních dobách kiteboardingu jsme všichni svorně jezdili jen jeden typ kitu. Tomu typu se lidově říká céčko a přežilo všechny módní vlny až dodnes. Tehdá byl kiteboarding skutečný adrenalin, jednak nikdo pořádně nevěděl, jak se ten sport vlastně dělá a céčka tehdá byla všechno, jen ne uživatelsky přívětivá. 
 

tvar C - kiteCharakteristický tvar céčka připomínající písmeno C
 

Céčko poznáte zaprvé podle tvaru, připomíná totiž písmeno C. Zadruhé náběžná hrana postrádá vývaz (bridles). Nosné a řídící liny jsou navázané přímo na dlouhé uši kitu přes takové krátké šňůrky, kterým se říká pigtaily. A jak se céčkům podařilo přežít ty dlouhé roky evoluce? Co nabízí oproti ostatním typům kitu?

 

C-kite pigtailyC-kite pigtaily

Místo vývazu céčkám trčí z uší jen tyto šňůrky, pigtaily
 

Céčka si prošla vlastním vývojem, aby se usídlila mezi freestylovou špičkou. Nabízí totiž nekompromisní zátah po odrazu (pop) a úžasnou předvídatelnost i v poryvových podmínkách. Když jsem se k nim po nějaké době vrátil, jakoby mně spadl kámen ze srdce. Ta jednoduchost ve skocích je prostě návyková a já dostal zpátky svoji drogu.
 

C-kite pátá šňůra

 

Abych je jen nechválil, tak céčka mají své mnohé ale. Většina z nich jsou pěti šňůry. Rozmotávat čtyři lajny je pěkný opruz a teď si k tomu přidejte ještě jednu. Ta pátá lajna pomáhá držet tvar kitu, lze se na ni odstřelit a hlavně se s její pomocí kite restartuje. I když já osobně preferuju restart s pátou šňůrou, nezkušený kiter s tím může mít zbytečné trápení.

Céčka jsou určena především  pro jezdce s freestylovýma ambicema a někomu, kdo chce začít s wakestylem bych ani nic jiného nedoporučil. Otázka ale často zní: ,,Patří do rukou začátečníka?’’. Moje přítelkyně i přítelkyně mých kamarádů na tom často začínaly. Neměly na vybranou. S trochou opatrnosti můžete začínat na čemkoli s novějším datem výroby, ale nejsnadnější začátky budete mít s bow kitem.

 

Bow kite - Naish Pivot

 

Poprvé jsem se setkal s kiteboardingem v televizi. Běžel tam krátký klip s nápisem: Ne pro 99% populace. Pak přišel na trh první bow kite a karta se zcela obrátila. Bow kite při pohledu zepředu připomíná luk a tahle změna tvaru dovoluje jezdci razantně regulovat jeho výkon. Tím lze rozšířit jeho větrný rozsah a hlavně zvýšit bezpečnost. U školních kitů stačí pustit ráhno a kite vyvlaje s minimem tahu na kraj větrného okna.

 

Kitesurfing vawe

 

První bow kite od Naishe se jmenoval Shockwave a byl to zbraň do vln. Původně bow kity nebyly vůbec určené do rukou začátečníků, ba naopak byly určené do vln. Měly dostat ridera na vlnu a pak mu dát prostor, aby si ji sjel. K tomu je zapotřebí obrovský depower, který céčka z podstaty jejich tvaru mít nemohly.

 

Bow kite vývaz - Naish PivotBow kite - Naish Pivot

 

Bow kite mají po celé náběžné hraně vývaz (bridles). Vývaz drží plochý tvar kitu pohromadě a přes kladky bývá přepákovaný i do řídících šňůr. Bowčka mají jen 4 šňůry a k restartu kitu postačí tahat jen za jednu. Jednoduchost při běžném používání je zde na prvním místě a proto tvoří většinu trhu.

 

S úspěchem prvních bow kitů přišla patentová hysterie a kdejaký výrobce potřeboval štempl, že taky něco vymyslel. Tak se tomu v každé lepší rodině začalo říkat jinak: SLE, Hybrid, Open C, …  Bow kity představují celou škálu, od těch školních až po ty freestylové. U ploších profilů se dá očekávat větší větrný rozsah a snadnější startování z vody. U profilů připomínajících céčka je na místě zase lepší stabilita a předvídatelnost ve skocích.


delta akrobatický drakNaish Charger - delta kite
 

Speciálním případem bow kitů jsou takzvané Delty. Jestli jste se někdy setkali s malým akrobatickým drakem stejného jména, pak tyhle kity jsou inspirované právě jeho trojúhelníkovým tvarem připomínající řecké písmeno delta. Tento tvar nabízí obrovský větrný rozsah a snadné startování z vody. I když při pohledu na některé delty, mně není jasné, jak se vůbec odlišují od svých protějšků, které se delty nenazývají.

Výrobci, nebo spíše jejich marketingová oddělení se každý rok předhánějí v převratných novinkách. Realita je ale taková, že u letových vlastností kitů ovlivněných tvarem nedošlo v posledních pár letech k výraznému posunu, který se nahání spíš technologiemi materálů. Za vůbec nejlepší přístup při výběru kitu považuji si ho prostě vyzkoušet. Každému sedí něco jiného a mnohdy to něco nejde ani popsat. Kiteboarding.cz ve spolupráci s ridery a instruktory pořádá každý rok testovačky vybavení, stačí sledovat aktuality v magazínu nebo facebook.

Samozřejmě pod článkem je fórum, takže pokud tě něco zajímá, jen se ptej.

Čau, Krutič