Jak poznám, že je kite správně nafouknutý?

Párkrát jsem narazil na jezdce, kteří jezdili s nafukovačkou hodně podfouknutou, takže se jim kite za jízdy bortil. Přefouknutý kite naopak může bouchnout a to hlavně na slunku v horkém počasí. Pojďme si ukázat, jaký správný tlak foukat do nafukovačky a jak poznat, jestli je správně nafouknutá.

 

Jak poznám že je kite správně nafouknutý - pumpa


Tlak v nafukovačce závisí na velikosti kitu. Čím větší kite, tím menší tlak, to z toho důvodu, že velký kite je dělaný do slabého větru a má větší průměr bánu (lepší držení tvaru), takže nepotřebuje být zbytečně hodně nafouklý. Malý kite je dělaný do silného větru, takže je potřeba, aby měl pevnou konstrukci i při malém průměru bánu a nebortil se. Tlak v kitech se většinou udává v PSI. Někdy je na kitu napsaný doporučený tlak (pokud ano, řiďte se jím), ale někdy také není. V tabulce níže je napsaný přibližný tlak v závislosti na velikosti kitu. Samozřejmě každý typ nebo výrobce kitu se může trochu odlišovat.

 
velikost kitu v m2

tlak v kitu v psi

  19 - 17   5 - 6 psi
  15 - 13   6 - 7 psi
  12 - 11   7 - 8 psi
  10 - 9   8 - 9 psi
  8 - 7   9 - 10 psi
  6 - a menší   10 - 12 psi

Jak poznám že je kite správně nafouknutý - s pumpou na pláži


Teď víme, jaký tlak dát do kitu. Tlak změříme např. ukazatelem na pumpě nebo kompresoru, ale co když ho nemáme?

 

Jak poznám že je kite správně nafouknutý - zlomený bán

 

Když do bánu ,,cvrnkneme", tak by měl znít jako mírně natlakovaná plechovka. Bán by měl ,,zazvonit". Další zkouškou je zlomení bánu prohnutím rukama. Bán by při pokusu o prohnutí měl vždy klást mírný odpor (má snahu držet správný tvar). Pokud se bán při ohýbání hned "zlomí" bez výraznějšího odporu, je nafouknutý málo.

Časem si na to každý kiter příjde a správný tlak kitu pozná už jen pohmatem a cvrnknutím do bánu.

Čau, Peťa.