Rozcvička + fyzická zdatnost jako prevence proti úrazům při kitingu.

Mezi kitery panuje zlozvyk, který v některých jiných sportech jen těžko najdete a to je fyzická nepřipravenost na zátěž.

U běžců, gymnastů, a obecně sportovců je úplně normální se na zátěž připravit důkladnou rozcvičkou, která je důležitá jako prevence úrazů, zlepšuje samotný výkon a urychluje regeneraci po zátěži. U kiterů je ale jedinou rozcvičkou nasoukání se do neoprenu a nafouknutí draka. Což sice někdy u větších draků docela stačí pro zahřátí, ale dynamický strečink, který by měl následovat ještě před startem draka, už se nekoná...

Kiting je sport vyznačující se spíš silovou než vytrvalostní zátěží. To znamená, že se při kitingu až tak nezadýcháš a nemáš při něm nějak extra vysokou tepovou frekvenci, ale spíš tě druhej den budou bolet svaly a vůbec celé tělo. Aby svaly, klouby, šlachy atd. bez problémů a rizika úrazu zvládly poměrně velké krátkodobé a opakované zatížení při kitingu a hlavně při pádech, je potřeba je před samotným ježděním zahřát, rozpohybovat a protáhnout a právě k tomu slouží rozcvička.

Rozcvička před kitingem

Rozcvičení nemusí být nějak extra dlouhé, bohatě k tomu postačí 10 - 15 minut a když do toho započítáme i nafukování draka, které můžeme využít pro zahřátí před mobilizačním cvičením a protažením, dostaneme se na nějakých 6 - 10  minut...

Pod rozcvičkou si většina lidí představí klasické rozběhání v kolečku, kroužení zápěstím, lokty, paží, hlavou, protažení předklony, úklony a podobně. Rozcvička ale může vypadat úplně jinak. Může být kratší, zábavnější a současně účinnější, když se při jednotlivých pohybech současně zapojí co nejvíce částí těla a každá, může v daný moment dělat něco jiného. Něco se při daném cviku protahuje, něco jiného posiluje a zároveň generuje teplo pro zahřátí a současně se mobilizují různé klouby, takže se dá říct, že správně zvolené cviky jsou multifunkční a rozcvičku zefektivní.

Protažení před zátěží by mělo být dynamické (protahovat v krátkých časových úsecích několika málo sekund nebo za stálého pohybu) protože je dokázáno že statický strečink snižuje schopnost svalů se při následné zátěži rychle smršťovat, což se zrovna při kitingu může hodit.

Vše co tu teď zaznělo docela dobře splňují cviky z powerjógy a jim podobné. Ty se dají použít jenen jako rozcvička, ale hlavně pro každodenní cvičení. Tady bych ale doplnil, že u starších nebo míň zdatných osob je lepší rozcvičku trochu rozvolnit a nevrhat se hned do rychlých a silově náročných cviků ale na začátek zvolit cviky pomalejší a míň náročné. Ideálně třeba v sedě nebo v leže. Sportovně založený mlaďoši by to měli po zahřátí pumpou zvládnout bez větších problémů.

Protahovat by se mělo do tahu a hřejivého pocitu ve svalu, bolest a pálení už je špatně. Podobně to platí i o rozsahu pohybu v kloubech. Když tě to bolí, tak to nedělej!

Každodenní cvičení

Které je důležité nejen pro prevenci úrazů při sportu, protože zpevněné a osvalené tělo vydrží při krkolomných pádech mnohem víc, ale taky pro celkový fyzický a zdravotní stav. Docela často vidím na foru, jak si někdo stěžuje, že má špatný trapéz, že ho při kitingu bolí záda, za krkem a podobně. Ono to ale vůbec nemusí být trapézem nebo jinou částí vybavení a dokonce třeba ani ne špatným postojem nebo technikou jízdy. Problém se může schovávat v ochablých nebo zkrácených svalech a svalových disbalancích (jedna skupina svalů je zkrácená a svaly zajišťující opačný pohyb jsou ochablé). Ty můžou vést k deformacím těla, jako je třeba hrb na zádech, lordóza, kifóza, skolióza, ploché nohy a podobně.

Jak by takové každodenní cvičení nebo rozcvička před kitingem mohla vypadat se můžete podívat na tomto super videu:

Protažení po zátěži

Určitě neuškodí, když si podobné cvičení s důrazem na protažení dáš hned po náročném kitingu dokud jsi zahřátý. Výsledkem bude, že se svaly rychleji zregenerují a nebudeš se další 3 dny cítit jak ze dřeva. Tady už není potřeba, aby byly cviky tak dynamické. Klidně při protahování v krajních polohách několik sekund vydržet ať se sval pořádně protáhne a nezkracuje se. protáhnout se pak můžeš ještě vecěr doma, ale zase jen zahřátě svaly. Na studeno se neprotahuje! Zahřátí ale může být i pasivní třeba ve vaně nebo sprše. Ideální relaxace je třeba večerní bazén s výřivkou :-)

Posilování

Powerjóga je krásná v tom, že její cviky jsou velice univerzální. Když si takové spíše silové než protahovací cviky proložené třeba skákáním přes švihadlo nebo rotopedem dáš formou intenzivního intervalového tréninku ve svižném nebo i stupňujícím se tempu po dobu nějakých 20 minut. Bude z toho slušný posilovací i kardio trénink a současně spálíš i hezkou dávku tuků vzhledem k docela krátké době cvičení. A pokud, se ti cviky budou zdát příliš snadné, nahoď si na ruce a nohy nějaký to kilo fitness závaží a to zdání tě rychle přejde. ;-)

Posilovat se dá i doma a pro větší pestrost a účinnost cvičení je možné do posilování přidat i trénování rovnováhy třeba na balance boardu. Cvičení tak bude mnohem zábavnější a zapojíš mnohem více svalových skupin. Zejména se zapojí hluboký stabilizační systém, který při kiteboardingu také dost využiješ

Shodou náhod jsem při psaní tohoto článku narazil na pravdivý videolog jednoho z nás kiterů a současně velkého sportovce Matrina, pod kterej bych se klidně podepsal...

Na závěr bych jen dodal... Nestarej se jen o svoje vybavení. Starej se hlavně o sebe, protože ty jsi to, bez čeho to vybavení jezdit nebude ;-)

Čau, ať ti fouká. A když nebude, tak si aspoň zacvič.

Leguán